Przyszłością CCTV są instalacje oparte na sieciach IP, oferują one możliwość prostego monitorowania obiektów rozproszonych oraz obiektów o dużej ilości kamer w systemie. Można je łatwo rozbudowywać, zmieniać konfigurację i wspierać oprogramowaniem, przez co koszty ich eksploatacji są niskie. Już obecnie monitoring CCTV IP jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem stosowanym w instalacjach miejskich.

Data dodania: 2008-03-25

Wyświetleń: 3586

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Instalacje z zapisem cyfrowym na HDD są sposobem na stosunkowo tanią modernizację istniejących instalacji analogowych i jednocześnie najpopularniejszymi budowanymi obecnie systemami. Wymiana magnetowidu na rejestrator cyfrowy stwarza nowe możliwości. Sygnał wizyjny podlega digitalizacji w rejestratorze, w tej formie jest zapisywany na dyskach komputerowych.

Cyfrowa wersja sygnału pozwala na wprowadzenie analizy obrazu za pomocą programów komputerowych – powoduje to, że duża część zadań obsługi może być wykonywana automatycznie. Możliwości wsparcia obsługi przez programy komputerowe zawarte w Cyfrowych Systemach Rejestracji ( DVR - Digital Video Recorder) są stale rozwijane i każdy miesiąc przynosi nowe rozwiązania.

000107

Istotne jest również, że sygnał z rejestratora w postaci cyfrowej da się transmitować na nieograniczony dystans, a funkcjami rejestratora można w prosty sposób sterować poprzez Sieć. Jednak mimo wymienionych zalet instalacji z cyfrowym zapisem, dla nowo budowanych instalacji należy rozważyć możliwość wykonania jej w najnowszej technologii telewizji użytkowej, czyli CCTV IP.

CCTV w sieciach IP to technologia dla nowo budowanych instalacji. O ile w małych, lokalnych systemach monitoringu jeszcze przez długi okres będą budowane systemy oparte na cyfrowym zapisie na HDD, o tyle w dużych systemach, w obiektach rozproszonych, w budynkach o nowoczesnej strukturze instalacji teletechnicznych, należy budować instalacje monitoringu w technologii CCTV IP. Instalacja monitoringu w oparciu o sieci IP daje ogromne możliwości budowania dużych i rozległych instalacji. Przykładem możliwości jest ogólnoświatowa sieć monitoringu firmy Cisco, która integruje 296 obiektów monitorowanych, rozproszonych w 60 krajach. W ramach tej instalacji pracuje 2661 kamer. W takiej formule zbiorczy monitoring np. stacji benzynowych, czy ujęć wody na terenie jednego regionu nie wydaje się niczym skomplikowanym. Jednak ze względu na prostotę budowy i największe możliwości zastąpienia personelu przez wsparcie programowe, takie systemy warto budować już dla kilku kamer, mając na uwadze, że w przeciągu 2-3 lat tego typu instalacje staną się standardem.

Architektura sieci i procedury budowy instalacji monitoringu IP są identyczne jak zwykłych sieci informatycznych. Urządzenia do obróbki sygnału wizyjnego posiadają własne adresy IP. Można wykorzystywać analogowe fragmenty instalacji np. kamery, ściany monitorów poprzez zastosowanie konwerterów sygnału analog/cyfra zwanych wideo serwerami, a w odwrotną stronę dekoderami. Rejestracja sygnału może następować w tradycyjnych DVR (lokalnie) jak i w rejestratorach sygnału strumieniowego (zdalnie).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena