Zanim zajdziesz w ciążę...
Niektórym kobietom udaje się zajść w ciążę już w pierwszym cyklu. Statystyki pokazują, że w ten sposób szczęści się około 20% zdrowych par. Niektórzy jednak na poczęcie upragnionego potomka muszą poczekać. Czasami nawet rok, a gdy w tym okresie się to nie udaje, konieczna staje się konsultacja specjalistyczna.
W tym czasie, co znamienne, rodzice często przeżywają skrajne etapy: od pełnej nadziei i poczucia, że wszystko jest możliwe do okresów, kiedy przestają wierzyć w sukces, pojawia się zwątpienie, a nawet uczucia depresyjne.
Oczekiwanie na dziecko to dość specyficzny okres, kiedy kobieta bardzo starannie zwraca uwagę na wszelkie symptomy i różne zmiany rozpatruje jako objawy ciąży, co przecież nie zawsze znajduje potwierdzenie w rzeczywistości.
Początek ciąży
Początek ciąży również jest testem cierpliwości dla wielu rodziców. Przede wszystkim dlatego, że pierwszy trymestr ciąży najczęściej jest trudnym czasem burzy hormonów, kiedy przyszła mama walczy ze zmianami nastroju, zmęczeniem, mdłościami w ciąży, spadkiem koncentracji.
To trudny okres także z innego powodu. Po kobiecie jeszcze nie widać ciąży, a cały organizm wręcz woła i zwraca uwagę na zmianę stanu, „wymuszając” niejako odmienne jego traktowanie. Jednak z braku zewnętrznych objawów ciąży przyszła mama nie może liczyć na łagodniejsze traktowanie ze strony otoczenia i większą wyrozumiałość, która w niektórych środowiskach staje się normą, kiedy wreszcie pojawi się upragniony brzuszek.
Gdy brzuszek zaczyna ciążyć
Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy kobieta ma zdecydowanie więcej siły i energii. Zazwyczaj jej samopoczucie poprawia się. To również okres, kiedy z przyjemnością fotografuje się, znajduje przyjemność w obserwacji swojego zmieniającego się ciała.
Niestety wraz z dodatkowymi kilogramami często ten początkowy entuzjazm mija. W miejscu dobrego samopoczucia pojawiają się bowiem bóle kręgosłupa, uczucie ciężkości nóg, opuchlizna. Kobieta coraz częściej odczuwa napięcie w okolicy brzucha oraz pierwsze skurcze przepowiadające.
To kolejny czas na test cierpliwości. Jego trudność wzrasta znacznie w ostatnich tygodniach ciąży, które bywają bardzo trudne, męczące i wyjątkowo długie.
Każda przyszła mama, która jest w ciąży, z pewnością potwierdzi, że ostatnie tygodnie przed rozwiązaniem są szczególnym czasem wahania nastrojów, problemów z koncentracją, zapamiętywaniem. Brzuch zaczyna coraz bardziej ciążyć, problemem może być zasypianie, budzenie się w nocy, a nawet koszmary. Przyszła mama, mimo że często obawia się porodu, bardzo mocno oczekuje rozwiązania. Pragnie w końcu przeżyć magiczną chwilę spotkania z maluszkiem, spoglądając w jego oczka i przytulając do siebie w jedyny, godny zapamiętania sposób.