Projekt domu jednorodzinnego wybieramy na podstawie dwóch głównych kryteriów: estetycznego oraz funkcjonalnego. Ten pierwszy określa czy dom zwyczajnie nam się podoba. Aspektu funkcjonalności nie da się jednak pominąć – projekt domu musi zostać dobrany do kształtu działki oraz jej warunków terenowych. 

Data dodania: 2013-02-16

Wyświetleń: 1990

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Projekty domów na małą działkę, czyli jakie?

Gdy dysponujemy dużą działką budowlaną zdecydowanie łatwiej jest nam wybrać projekt domu. Nie musimy pamiętać o ograniczeniach przestrzennych. Jeśli zależy nam na powierzchni mieszkalnej warto, by dom jednorodzinny był dwupiętrowy lub przynajmniej dysponował poddaszem użytkowym, które można zaadaptować na przestrzeń mieszkalną. W ten sposób inwestując w wysokość budynku, zyskujemy więcej powierzchni, nie ograniczając rozmiarów ogrodu. Innym ciekawym rozwiązaniem może być projekt domu typu bliźniak. W ten sposób jedna ze ścian domu graniczy z ogrodzeniem, co pozwala zaoszczędzić więcej miejsca na ogród.  W takim układzie musimy oczywiście dzielić swoją wizję z właścicielem sąsiedniej działki. Należy również pamiętać, że dom nie może wykorzystać maksymalnej powierzchni działki. Tę kwestię regulują przepisy. Zachowana odległość od granicy z sąsiednimi działkami powinna wynosić: dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiami – 4 m, a dla budynków zwróconych ścianą bez otworów 3 m.

Ukształtowanie terenu – czy ma znaczenie przy wyborze projektu domu?

Duże działki ze spadkiem terenu mogą być chętniej wybierane przez osoby, które cenią sobie widok z okna. Może się wydawać, że taka powierzchnia będzie problemem przy budowie domu. Warto jednak spojrzeć jak kwestie te rozwiązały osoby mieszkające na terenach górskich. Wystarczy wybrać projekt domu z podpiwniczeniem, które umożliwi wyrównanie terenu i dodatkowo zwiększy nam powierzchnię użytkową budynku. Możemy zawsze wykorzystać ją na pomieszczenie gospodarcze, dodatkowy pokój lub usytuować w niej garaż. Jeśli natomiast zdecydowanie z piwnicy chcemy zrezygnować, przed budową domu musimy wykonać niwelację terenu np. stawiając murek oporowy. Wybór należy do inwestora. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena