Budowa domu to wciąż marzenie wielu… a dom to oczywiście również ogród naokoło.  W co warto inwestować oraz jakie trendy możemy zaobserwować w budownictwie. Dowiesz się z poniższego artykułu.

Data dodania: 2012-10-19

Wyświetleń: 1311

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Budowa domu – moda z północy

Choć triumfy święciły ostatnio domy parterowe (często z zaaranżowanym poddaszem), powoli możemy zaobserwować powrót mody na budynki piętrowe. Dziś budowa domu nie sprowadza się do kalkulacji kosztów i wyboru materiałów budowlanych. Dom tak samo jak i ogród musi być funkcjonalny, ekologiczny oraz po prostu ładny. Budowa domu coraz częściej polega na wykorzystywaniu naturalnych materiałów – połączenie drewna, ze szkłem, stalą i klinkierem. Moda na tego typu rozwiązania przywędrowała do Polski ze Szwecji. Oszczędność formy  i wizualna powściągliwość to w tym przypadku zalety. Budowa domu to także zwrot w kierunku wykorzystywania naturalnej energii. Przeszklenia od strony południowej pełnią więc w projektach budynków rolę nie tylko wizualną, lecz również praktyczną. Naświetlenie wnętrza pozwala skumulować energię słoneczną potrzebną do ogrzania domu. Energooszczędność to nie tylko ukłon w kierunku ekologii, to również niższe koszty eksploatacji budynku.

Ogród – powrót do korzeni

Ogród zmienia się przez cały rok. Rozkwita na wiosnę i zasypia na zimę. Podobnie w modzie na urządzanie ogrodu co jakiś czas wracają pewne tendencje. Obecnie możemy zaobserwować zdecydowany zwrot w kierunku historii. Ogród, którego scenerię wzbogaca przystrzyżony bukszpan to w ostatnim czasie dość częsty widok. Warto pamiętać, że bukszpan był sadzony w ogrodach egipskich już 4 tysiące lat temu. Obecnie roślina ta chętnie sadzona jest zarówno w klasycznych aranżacjach krajobrazu, jaki i nowoczesnych, czy nawet minimalistycznych. Modny ogród to także graby i buki. Do łask wracają półpełne szpalery, czyli drzewa o strzyżonych koronach ozdabiające malowniczo alejki,  tworząc nad przechodniami naturalne, zielone zadaszenie. Nie tak dawno bardziej skomplikowane kształty szpalerów były prawdziwymi dziełami sztuki, które sprawiały, że ogród nimi udekorowany przyciągał wzrok. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena