Budujesz dom? Zdecyduj się na zainstalowanie systemu solarnego. Zaoszczędzisz na kosztach za energię w swoim przyszłym domu, a na zakup i montaż solarów dostaniesz nawet 45% całej potrzebnej na tę inwestycję kwoty. Warto? Pewnie, że tak!

Data dodania: 2012-12-08

Wyświetleń: 1588

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Finansowanie zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program wspierający ekologiczne, energooszczędne rozwiązania w budownictwie rozpoczął się już w 2010 roku i ma potrwać jeszcze dwa lata, tj. do 2015. Na projekt przeznaczono łącznie 450 milionów złotych.

Jak to wygląda w praktyce?

Inicjatywa NFOŚiGW cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do chwili obecnej już prawie 29 tys. inwestorów otrzymało wsparcie finansowe z tej właśnie puli. Średnia kwota dofinansowania to ok. 6500 PLN (minus podatek). Wnioski przyjmowane będą do końca 2014 roku. Z dotacji mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i na przykład wspólnoty mieszkaniowe. Szczegółowe informacje na temat programu i warunków uczestnictwa w projekcie znajdują się na stronach internetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Co zrobić - krok po kroku

Po podjęciu decyzji o instalacji systemu solarnego, należy (razem wraz z wnioskiem o kredyt) złożyć w odpowiednim banku wniosek o dotację na tę inwestycję. Lista banków, które zawarły umowy o współpracy z NFOŚiGW znajduje się na stronie WWW Funduszu. Następnie podpisujemy umowę kredytową z bankiem oraz umowę z wykonawcą, który dostarczy i zamontuje nam wybrany system solarny. W tym momencie można już w zasadzie przedłożyć w banku stosowne faktury. Po zakończeniu wszystkich prac, kredytobiorca i wykonawca sporządzają protokół odbioru, który również należy dołączyć do dokumentacji przeznaczonej dla banku. Maksymalnie dwa miesiące później, NFOŚiGW przelewa na rachunek danego banku dotację w wysokości do 45% całej kwoty.

Czy warto w to inwestować?

Wedle opinii producentów systemów solarnych, dzięki instalacji takiego rozwiązania mamy szansę zredukować koszty podgrzewania wody użytkowej w domu nawet o 60% w skali roku! W kontekście wciąż rosnących cen energii i materiałów opałowych, gra rzeczywiście wydaje się warta świeczki.

I jeszcze słowo wyjaśnienia dla mniej zorientowanych w temacie…

Kolektory słoneczne to urządzenia, które montuje się na dachu budynku. Gromadzą one energię pochodzącą z promieni słonecznych, by potem zużyć ją na przykład do podgrzania wody użytkowej lub ogrzania poszczególnych pomieszczeń. Energooszczędne rozwiązania tego typu nie są tanie, ale zapewniają tańszą eksploatację domu. Na początku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku / kilkunastu tysięcy złotych, ale inwestycja zwraca się nam średnio po 4 – 5 latach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena