Żeby zacząć pracę w DTP, trzeba naturalnie posiadać do tego odpowiednie wykształcenie, której to kwestii przyjrzymy się tu nieco bliżej. Dwa najczęściej wybierane rozwiązania to szkolenie DTP w prywatnym ośrodku edukacyjnym albo też studia podyplomowe, które najczęściej dotyczą także innych aspektów związanych z wydawaniem publikacji.
Szkolenia tylko profesjonalne
Na rynku edukacyjnym dostępnych jest mnóstwo kursów. Można zatem wybrać ten idealny, w swojej okolicy, obejmujący swoim zakresem merytorycznym wiele kwestii praktycznych. Warto patrzeć właśnie na to, co może konkretnie zaoferować kurs DTP. Nie warto patrzeć na cenę, ponieważ nie zawsze odzwierciedla ona prawidłowo zawartość jakościową kursów, liczbę godzin zajęć czy praktyki. Jeśli pragnie się pójść na szkolenie DTP, to tylko na takie, które będzie profesjonalne i będzie dawało na koniec certyfikat. Warto szukać ciekawych ofert w Internecie, gdzie będzie można też wygodnie prześledzić plany zajęć.
Studia podyplomowe – wiedza gruntowna
Gdy z kolei pójdzie się na studia podyplomowe, w takim przypadku otrzyma się szerszy zasób informacji niż może zaoferować go kurs DTP, niemniej jednak są to często informacje niekoniecznie związane z samą branżą, ale przykładowo dotyczące redakcji, prowadzenia wydawnictwa czy korekty. Tematyka DTP prezentowana jest na studiach podyplomowych wydawniczych, edytorskich oraz na tych dotyczących grafiki reklamowej i prasowej. Koszty są co prawda wielokrotnie wyższe niż kursów, niemniej wiedza bardziej obszerna i szczegółowa. Minusem jest jednak długość trwania studiów podyplomowych w stosunku do szkoleń.