Właśnie dlatego wyrażenie DTP, czyli Desktop Publishing, jest naturalne. Co ono oznacza? DTP to nic innego, jak robienie za pomocą komputera różnych materiałów, które następnie zostaną przekazane do druku poligraficznego i tą samą metodą będą powielane. To wygodne wyjście, więc szkolenia DTP to dobra inwestycja. Termin ten można na polski przetłumaczyć jako "publikowanie zza biurka". Jednakże DTP to nie jedynie wykonywanie na komputerze projektów ulotek, plakatów czy pozostałych rzeczy, jakie następnie mają być wydrukowane.
To zarządzanie całym procesem drukowania, także sterowanie narzędziami drukarskimi przy użyciu komputera, co w nowoczesnej technologii nie sprawia dużych problemów, a upraszcza drukowanie i zarządzanie procesem. To sprawia, że kurs DTP to mile widziana pozycja w CV. Plusem jest również, że szkolenie DTP to nieduży wydatek. Komputer w tym przypadku jest także urządzeniem, które służy do kierowania pracą w grupie osób, jakie są elementem w całym procesie tworzenia. Teraz terminu Desktop Publishing używa się również w odniesieniu do wykonywania wszelkich publikacji, które nie będą drukowane w wersji papierowej, ale tylko w wersji cyfrowej, co jest tańsze oraz bardziej korzystne dla środowiska. Desktop Publishing to nie tylko operowanie obrazem i tekstem, jaki ma się pojawić na papierze lub w publikacji cyfrowej.
To też sposób przygotowywania opakowania, na jakim nie będzie się pojawiał żaden tekst bądź obraz, i form, które są tworzone z materiałów, takich jak papier. Toteż DTP jest nadzwyczajnie zróżnicowanym pojęciem, a kurs DTP to oferta wielu firm szkoleniowych. Potwierdza to tylko całkowitą komputeryzację obecnego świata, co można rozpatrywać zarówno na bazie pozytywnych, jak i negatywnych skutków. Mimo wszystko dzisiejsze programy komputerowe w ogromnej mierze ułatwiają pracę ludziom w różnych branżach.