Rolnictwo w dzisiejszych czasach rozwija się bardzo prężnie i dynamicznie, a czasy, kiedy rolnik mógł liczyć jedynie na pracę własnych rąk, dawno minęły. Dziś nawet w małych gospodarstwach stosuje się szereg maszyn rolniczych, które na każdym kroku ułatwiają niemalże wszystkie prace polowe.

Data dodania: 2013-01-31

Wyświetleń: 1221

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednymi z najpowszechniej używanych maszyn są kombajny - zbożowe, do buraków oraz do ziemniaków. Ich główne zadanie polega na tym, aby ułatwić nawet najbardziej męczącą i czasochłonną pracę. Są na tyle wszechstronnymi urządzeniami, że potrafią wyręczyć pracujących niegdyś kilku bądź nawet kilkunastu ludzi.

Nazwa tego urządzenia pochodzi od angielskiego słowa combine, co oznacza łączyć, dlatego są maszynami, które łączą w sobie naprawdę ciekawe funkcje. Mogą jednocześnie młócić, kosić, oczyszczać, sadzić młode ziemniaczki czy wykopywać je, a także wykonywać wiele innych zadań, w zależności od konkretnego modelu.

Choć kombajny są dość drogimi urządzeniami, to na szczęście istnieje dziś wiele możliwości, jak choćby giełdy czy strony internetowe z ogłoszeniami, gdzie można kupić kombajny używane, a także bez problemu dokupić do nich części.

Najpopularniejszymi firmami, które produkują kombajny, są: Claas, New Holland i John Deere.

Niemiecka firma Claas, która jest jednym z największych europejskich producentów maszyn rolniczych, swój pierwszy kombajn wypuściła na rynek w 1936 r. Był to pierwszy, bezsilnikowy, przyczepiany kombajn zbożowy dostosowany do warunków i wymagań rozdrobnionego rolnictwa.

Dziś są to w pełni zautomatyzowane urządzenia, którymi nie tylko można wykonywać różnorodne prace, ale również poczuć się jak w limuzynie.

Marka New Holland również regularnie produkuje coraz to wyższej klasy maszyny rolnicze, które konstruowane są z myślą o najbardziej wymagających producentach upraw i przedsiębiorcach rolnych.

John Deere, należący - tak samo jak dwie poprzednie marki - do czołówki firm produkujących maszyny rolnicze, wypuszcza na rynek niezawodne, łatwe w serwisowaniu, charakteryzujące się dużą mocą i niskim zużyciem paliwa kombajny, które z łatwością dopasowują się do każdych warunków pracy oraz różnych rodzajów upraw.

Zakup kombajnu jest bardzo opłacalną inwestycją, pozwala nam bowiem zaoszczędzić sporo czasu, który można wykorzystać choćby na inne zajęcia związane z pracami polowymi, których w sezonie nigdy przecież nie brakuje.

Licencja: Creative Commons