W dobie XXI wieku Internet okazuje się być największym narzędziem wykorzystywanym do poszukiwania pracy, jak i pracowników. Jak grzyby po deszczu wyrastają coraz nowe portale internetowe, które służą do zamieszczania ogłoszeń oferujących pracę lub poszukujących pracowników.

Portale te udostępniają gotowe wzory CV i listu motywującego. Wystarczy tylko wpisać swoje dane i gotowe CV wysłać do potencjalnego pracodawcy. Wszelkie aplikacje wysyłamy do pracodawcy za pomocą danego portalu. Jest to duże ułatwienie, gdyż zainteresowani naszym CV mogą od razu przeglądać naszą ofertę. Dzięki temu pracodawca może po przejrzeniu dokumentów aplikacyjnych kontaktować się wyłącznie z wybraną przez siebie osobą.

Publikowanie ogłoszeń o pracę

Portale internetowe oferują też możliwość zamieszczenia zwykłych ogłoszeń o pracę. Czasami są one płatne (np. przelewem na konto), a czasami całkowicie darmowe. Jeśli chcemy znaleźć pracę przez Internet, musimy w takim ogłoszeniu krótko, ale treściwie scharakteryzować swoją osobę. Należy pisać o sobie pozytywnie, przedstawić swoje zalety i doświadczenie w pracy, a także określić, jaki rodzaj pracy nas interesuje. Na koniec podajemy swój numer telefonu bądź adres e-mail i pozostaje nam tylko czekać na kontakt od potencjalnego pracodawcy.

CV w Internecie

W Internecie mamy też możliwość zamieszczenia swojego CV. Do tego dany portal najczęściej wymaga rejestracji. Nasze CV zostanie umieszczone wówczas w bazie danych. Tam potencjalny pracodawca sam wyszukuje pracowników, którzy spełniają jego wymagania. Możemy też przeglądać ogłoszenia, które zamieszczane są na stronach urzędów pracy. Dużo firm w Polsce posiada już własne strony internetowe i tam zamieszcza informację o poszukiwaniu pracowników. Warto więc zaglądać na strony firmy, u której zatrudnieniem jesteśmy zainteresowani, bo być może znajdziemy tam ofertę dla siebie.

Licencja: Creative Commons