Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?Na co zwrócić uwagę, o co pytać i jak odpowiadać, by dobrze zaprezentować się przed potencjalnym pracodawcą?Na te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć w moim artykule.

Data dodania: 2008-02-13

Wyświetleń: 6083

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nawet jeśli jesteś dość wprawiony w różnego typu rozmowach kwalifikacyjnych, warto byś w przeddzień spotkania poświęcił chwilę na to by do niego się przygotować. Zauważ, jeśli często masz przyjemność uczestniczyć w rozmowach, a mimo to nie udaje Ci się zmienić pracy, to gdzieś tkwi błąd. Albo nieodpowiednio wybierasz stanowiska pracy, o które się ubiegasz i nie dostosowujesz ich do Twoich rzeczywistych umiejętności i wiedzy,albo źle wypadasz na samej rozmowie. Pomogę Ci zatem opracować Twoją indywidualną srategię na pozytywne przejście przez ten etap procesu rekrutacji.

Skoro zaproszono Cię na rozmowę oznacza to,że Twoja osoba zainteresowała potencjalnego pracodawcę. Być może był to sukces, który zawdzięczasz ciekawemu dobrze przygotowanemu oryginalnemu CV albo po prostu swoim kwalifikacjom. I ta druga sytuacja jest dla Ciebie zdecydowanie lepsza, bo to znaczy, że dostrzeżono Twoją wartość rynkową jako potencjalnego pracownika. Jednak bez względu na motywy jakimi kierował sie pracodawca chcąc się z Tobą spotkać i tak musisz jeszcze powalczyć i odpowiednio się zaprezentować, a wtym na pewno pomoże Ci przygotowanie się do interview.

Nawet jeśli wysyłałeś CV hurtowo, do różnych pracodawców, na rozmowę postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o Twoim potencjalnym pracodawcy. Przede wszystkim wyszukaj informacji dotyczących tego jak długo firma isnieje, czym dokładnie się zajmuje, jaka jest polityka firmy i jej oczekiwania wobec pracowników. Bez problemu możesz znaleźć te informacje na stronie internetowej firmy, ale też na różnego rodzaju forach internetowych. Oczywiście nikt nie będzie Cię odpytywał z zakresu wiedzy o firmie, ale zdobyte informacje pomogą Ci w podjęciu decyzji czy ten pracodawca jest rzeczywiście godny Twojego zainteresowania. Poczas spotkania może też wywiązać się dyskusja lub też pojawi się możliwość zadawania pytań. W tej sytuacji nie może się okazać,że tak naprawdę nic nie wiesz o Twoim pracodawcy. Ogólna wiedza jest zatem niezbędna.

Postaraj się też przygotować pod kątem stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli nie wiesz co mogłabyś robić na danym stanowisku, postaraj również znaleźć niezbędna informacje. Pamiętaj też, że ogłoszenie o pracę przypomina towar, który musi się sprzedać, a do tego niezbędne jest atrakcyjne opakowanie. Opis stanowiska, ma przyciągnąć uwagę potencjalnych kandydatów, w tym również i Twoją, ale często to co jest w nim zawarte rozmija się z prawdą. Dlatego, nie tylko spróbuj w swoim doświadczeniu znaleźć te umiejętności, wiedzę i obowiązki, które mogłyby się okazać przydatne na nowym stanowisku. Przemyśl też dokładnie o co chciałbyś zapytać Twojego pracodawcę odnośnie nowej pozycji. Przemilcz kwestie finansowe, bo o te zapewne grzecznie zapytano Cię w rozmowie telefonicznej. Jest to dobre rozwiązanie, bo dzięki temu na spotkaniu face to face, nikt nie porusza niewygodnych tematów. Zapytaj jednak o obowiązki, o to gdzie Twoje stanowsko jest umieszczone w strukturze firmy, jaki ma ono charakter, jakie daje możliwości rozwoju i awansu. To wszystko jest bardzo istotne, bo nie zmieniasz pracy po to, by za trzy miesiące znów rozpocząć kolejne poszukiwania, bo okazało się że Twoje stanowisko koordynatora , tak nprawdę ma niewiele wspólnego z koordynacją, a w rzeczy samej jest pozycją administracyjną. To jakie pytania jprzygotujesz zależy też od Twoich aspiracji i rodzaju pracy o jaką się starasz. Inne kwestie będą Cię interesowały jeśli stawiasz na rozwój i wyzwania, i zupełnie inne jeśli wolisz spokojną pracę w ściśle określonych godzinach pracy. Upewnij się jak pracodawca rozwiązuje kwestię nadgodzin, czy są płatne, czy można je odbierać w postaci wolnych dni, czy oferuje posiłki, opiekę medyczną, dodatkowe atrakcje typu siłownia, pływalnia, czy pokrywanie kosztów kina czy teatru. Także istotne są sprawy narzędzi pracy, bo jeśli ubiegasz się o stanowisko wymagające spotkań z Klientem, powinnaś mieć zapewniony dostęp do laptopa czy samochodu firmowego. Są to szczegóły, o których zapominamy w konfrontacji z pracodawcą, czy to ze względu na stres, na pozytywne wrażenie jakie wywarł na nas rozmówca i firma, którą reprezentuje. Pamiętaj,że interview to nie towarzyskie spotkanie, którego celem jest wzbogacenie Cię wewnętrznie, bo poznasz nową firmę, nowego człowieka i będziesz uczestniczyć w ciekawej dyskusji. Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie handlowe, pracodawca najpierw sprzedał swój produkt jakim było ogłoszenie o pracę, potem Ty sprzedałeś CV, a teraz spotkaliście się po to, by się przekonać, czy towary, które wymieniliście, są czegoś warte. Spotkanie ma służyć wzajemnemu poznaniu i sprawdzeniu czy warto sobie zaufać, zainwestować w siebie i doprowadzić do podpisania kontraktu a co za tym idzie nawiąania współpracy.

Ty już przemyślałeś o co będziesz pytać, ale na interview pytania zadawać będzie przede wszystkim Twój potencjalny pracodawca. Wiedząc to czego możesz sie spodziewać, pozwoli Ci również zastanowić się nad tym co warto by było odpowiedzieć.
Oto kilka standardowych pytań, które mogą się pojawić na spotkaniu:
-Jakie sa motywy, które zadecydowały o tym, że zdecydował się Pan/Pani odpowiedzieć na nasze ogłoszenie?
-Jak wygląda Pana/Pani typowy dzień pracy?
-Co/Czego Pan/Pani lubi/nie lubi w obecnej pracy?
-Jakie są Pana/Pani mocne/słabe strony?
-Jak radzi sobie Pan/Pani w stresującej sytuacji?Proszę podać przykłady.
-Jak reaguje Pan/Pani na krytykę? Proszę podać przykłady.
-Co uważa Pan/Pani za swój największy sukces, osiągnięcie?
-Jak wyobraża sobie Pan/Pani swoją przyszłość zawodową za 5-10 lat?
-Czego oczekuje Pan/Pani po zmianie pracy?
-Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić?

Oto tylko niektóre z pytań, które pojawiają się na rozmowach, ale pracodawcy silą się na coraz większą oryginalność i unikają zadawania typowych pytań, do których kandydaci mogą się przygotować w oparciu o różnego rodzaju poradniki. Tak napawdę należy aktywnie słuchać tego co ma do powiedzenia rozmówca, bo Twoje wypowiedzi, stają się bazą do zadawania dodatkowych pytań przez pracodawcę. Są różne typy rozmów: jedne z nich skupiają się na Twoim doświadczeniu, podczas innych pracodawca może próbować zbadać Twoją znajomość branży i będzie chciał z Tobą porozmawiać o tym jak współpracowało Ci się z Klientami albo też postanowi wykorzystać interview do sprawdzenia tego jak postrzegana jest jego firma. Nie można przewidzieć tego jak będzie przebiegało interview, ale mimo wszystko warto przygotować się na każdą ewentualność, żeby na rozmowie nie zastanawiać się zbyt długo i gubić neipoukładanych myśli. Przemyślenie wszystkiego w domu, pozwoli uporządkować w głowie nasze doświadczenie i wiedzę na temat nas samych, naszych umiejętności, celów, oczekiwań. Często sa to jedyne chwile, które udaje nam się wygospodarować, by zastanowić się kim jesteśmy i czego oczekujemy od życia.

Przed spotkaniem z pracodawcą dokładnie sprawdź jaki jest adres firmy i jak tam dojechać. Oszacuj też ile czasu Ci to zajmie, nie ma bowiem nic gorszego niż spóźnienie na interview. Nie wywrzesz dobrego wrażenia także, kiedy się okaże że nie wiesz z kim masz mieć rozmowę. Wyobrażasz sobie sytuację, kiedy przychodzisz do firmy, w której jest kilkunastu managerów i każdy z nich szuka pracownika, a Ty na recepcji nie jesteś w stanie powiedzieć z kim masz się spotkać?

Czy można zatem skutecznie przygotować się do interview? Jak myślisz, jakie są Twoje doświadczenia w tym zakresie?
Licencja: Creative Commons