Zasada Pareto (zasada 80/20) Jeszcze dobrych kilka lat temu dostęp do Internetu mieli nieliczni. Dzisiaj, szczególnie młodzi ludzie coraz częściej korzystają z tego dobrodziejstwa, choć spora część Internautów wykorzystuje tą globalną sieć, jako rozrywkę. Cóż, można i tak, jednak w ten spo...

Data dodania: 2008-02-11

Wyświetleń: 7037

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasada Pareto (zasada 80/20)

Jeszcze dobrych kilka lat temu dostęp do Internetu mieli nieliczni. Dzisiaj, szczególnie młodzi ludzie coraz częściej korzystają z tego dobrodziejstwa, choć spora część Internautów wykorzystuje tą globalną sieć, jako rozrywkę. Cóż, można i tak, jednak w ten sposób nie zarobimy pieniędzy.

Z czasem wyniki te rozszerzono na inne aspekty naszego życia codziennego a zasada Pareto stała się dziś bardzo popularna w biznesie.

Oto kilka przykładów, do których odnosi się zasada 80/20:

* 80% przychodów przedsiębiorstwa generowanych jest przez 20% jego klientów
* 20% produktów firmy daje jej 80% zysków
* 20% klientów przynosi 80% zysków
* 20% kierowców powoduje 80% wypadków
* 80% efektywności naszej pracy możemy uzyskać dzięki poświęceniu uwagi wybranym 20% zadań, które mamy do wykonania
* 20% powierzchni dywanu przypada na 80% zużycia
* 20% ludzi czyta 80% książek

Można znaleźć dziesiątki, a nawet setki podobnych przykładów, jednak nie to jest teraz ważne. Najważniejsze to zdać sobie sprawę z faktu, że w wielu zjawiskach społecznych, gospodarczych, ekonomicznych i innych, zasada Pareto znajduje swoje odzwierciedlenie i powinieneś to wykorzystać.

Zasada 80/20 Pareto znalazła praktyczne zastosowanie między innymi w biznesie w tzw. metodach portfelowych analizy potencjału strategicznego przedsiębiorstw, jak też w badaniach marketingowych. Ułatwia też organizację pracy w grupie, zależnie od użyteczności i umiejętności jej członków.

Czy zawsze 80/20?

Oczywiście, że nie. Są to wartości przybliżone, można powiedzieć – obrazowe. Czasem jest to stosunek 75/25, innym razem 82/18. Chodzi o zrozumienie pewnej zasady, dlatego wrócę do jednego z przykładów.

Zakładam, że masz do wykonania jakąś pracę, np. stworzenie strony o programach partnerskich. Żeby wykonać zadanie skup się na tych najbardziej efektywnych 20% czasu i przenieś je na pozostałe 80% a zapewniam Cię, że strona powstanie znacznie szybciej, niż gdybyś tworzył ją nie zwracając uwagi na to, jak wiele pracy, którą wykonujesz jest po prostu nieefektywna.

Przykładowy efekt pracy, wykonując ją w sposób „standardowy” oraz stosując zasadę Pareto:

Praca standardowa:

Teoria
100% pracy przynosi 100% efektów

Praktyka
Powstała strona na temat:
* Programów partnerskich

Czas wykonania: 3 tygodnie

Praca stosując zasadę 80/20:

Teoria
Najbardziej efektywne 20% pracy przynosi 80% efektów, dlatego te 20% przenoszę na pozostałe 80%, dzięki czemu praca przynosi 400% efektów pracy standardowej.

Praktyka
Powstały strony na temat:
* Programów partnerskich
* Motywacji i Czasu
* Marketingu / Reklamy

Czas wykonania: 3 tygodnie

Widzisz różnicę? W jaki sposób działasz dzisiaj, a w jaki chciałbyś działać? Odpowiedz sobie na te pytania. Im prędzej – tym lepiej. Dla mnie różnica jest olbrzymia, dlatego polecam wdrożenie tej zasady w Twoje życie. Bez jej opanowania trudno będzie Ci osiągnąć dobre efekty swojej pracy.

Choć w codziennym życiu czasem trudno rozpoznać, która jego część w największej mierze odpowiada za wyniki to nie jest to niemożliwe. Jak w większości przypadków, kiedy chciałbyś coś zmienić na lepsze, musisz się troszkę postarać. Na początek wystarczy, że będziesz zwracał uwagę na to co robisz i co z tego wynika, czy mógłbyś zrobić to inaczej, lepiej, szybciej i następnym razem postaraj się zrobić lepiej bądź szybciej. Kiedy nabierzesz wprawy, pewne rzeczy zaczniesz jakby automatycznie wykonywać w sposób bardziej optymalny niż dotychczas mając na uwadze zasadę Pareto.

Naucz się wybierać priorytety ułatwiając jednocześnie organizację czasu, dzięki czemu osiągniesz maksymalne wyniki w minimalnym czasie.
Licencja: Creative Commons