Lokata bankowa jest bardzo prostym, a co najważniejsze pozbawionym ryzyka sposobem na pomnożenie naszych oszczędności.Co trzeba wiedzieć o lokacie?Gdy zakładamy lokatę, to powierzamy bankowi nasze pieniądze na pewien czas (np. miesiąc, rok). Zawieramy też umowę, w której zapisane są warunki prowadzenia depozytu.

Data dodania: 2012-10-04

Wyświetleń: 1470

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Większość lokat bankowych ma  ustalony z góry zysk, a więc będziemy wiedzieć od początku, ile zarobimy, kiedy zawarta z bankiem umowa dobiegnie końca.

Jak otworzyć lokatę?

Lokata przez Internet

Gdy posiadamy konto internetowe, to lokatę możemy bez problemu otworzyć za jego pośrednictwem. Niektóre banki nie wymagają posiadania e-konta przy zakładaniu lokaty online.

W oddziale banku

Będąc w banku, wybieramy ofertę, podpisujemy umowę i wpłacamy daną kwotę pieniędzy. Okazujemy także dowód tożsamości.

Infolinia

W tym przypadku potrzebne jest konto w danym banku.

Sprawdzamy, jaki rodzaj lokaty jest dla nas najlepszy.

W ofercie banków znajduje się kilka rodzajów lokat. Wybieramy oczywiście tą spośród nich, która będzie najbardziej odpowiadała naszym oczekiwaniom.

Charakterystyka najpopularniejszych ofert

Lokata terminowa

W tym przypadku możemy sami wybrać na ile zamrozimy nasze pieniądze i określamy to w umowie z bankiem. Zrywając lokatę terminową, trzeba liczyć się z tym, że stracimy wszystkie lub cześć odsetek.

Kwota minimalna: potrzebujemy do założenia takiego depozytu 500 – 1000 zł.

Lokata progresywna

Tutaj umowę z bankiem podpisujemy na określony czas, mamy też możliwość robienia dopłat do kwoty, którą już wpłaciliśmy i nie musimy za każdym razem zawierać nowej umowy. Oprocentowanie takiej lokaty rośnie wraz z zwiększającym się kapitałem.

Kwota minimalna: podobnie jak przy lokacie terminowej 500 -1000 zł. Bank ustala indywidualnie wysokość dopłat.

Lokata dynamiczna

Jeżeli chodzi o ten rodzaj lokaty, to oprocentowanie na niej wzrasta wraz z długością okresu jej utrzymywania (zwykle zmienia się co 30 dni). Zakłada się ją najczęściej na 12 miesięcy, jednak możemy zerwać ją w dowolnym momencie, bez utraty zarobionych dotychczas odsetek.

Kwota minimalna: potrzebujemy 500 – 1000 zł

Lokata rentierska

Tutaj naliczane od kapitału odsetki są regularnie (np. co miesiąc, zależne jest to oczywiście od umowy) przekazywane na nasz rachunek i możemy z nich korzystać.

Kwota minimalna: ustala się ją zwykle na wysokim poziomie (od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych).

Poznajemy warunki umowy

Najlepszą dla siebie lokatę, wybierzemy, gdy zwrócimy uwagę przede wszystkim na :

Oprocentowanie -  a więc ile zarobimy na depozycie.

Oprocentowanie może być stałe, a wiec nie zmienia się przez cały czas trwania umowy, może też być zmienne (podwyższone lub obniżone w czasie trwania lokaty).

Naliczanie odsetek - na nasz zarobek wpływa też kapitalizacja (częstotliwość naliczania odsetek). Gdy lokata ma nieco niższą stopę procentową, ale częstszą kapitalizację, to może być bardziej opłacalna niż lokata wyżej oprocentowana. Banki mają w swojej ofercie lokaty np. z dzienną, miesięczną czy roczną kapitalizacją odsetek.

Konsekwencje zerwania umowy z bankiem -  Tutaj trzeba się liczyć z tym, że zerwanie umowy, często wiąże się z utratą wszystkich odsetek.

Są też inne warianty: możemy utrzymać odsetki naliczone proporcjonalnie do czasu trwania depozytu lub otrzymać je w wysokości, która przewidziana jest  na wypadek zerwania lokaty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena