Zaproszenia ślubne mają bardzo starą i bogatą tradycję. Były już bowiem znane w starożytności. Oczywiście nie miały takiej formy jak te dzisiejsze, ale spełniały to samo zadanie — służyły oficjalnemu zaproszeniu danej osoby na organizowane przez nas przyjęcie, uroczystość. Nie były one jednak tak bardzo popularne jak obecnie.

Data dodania: 2012-09-21

Wyświetleń: 1373

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przez lata można było obserwować wzrost masowej produkcji zaproszeń. Obecnie nowożeńcy starają się jednak, by ich zaproszenia były wyjątkowe, niepowtarzalne i indywidualne. Coraz częściej spotykamy się z firmami, które oferują wykonanie zaproszeń na zamówienie. Narzeczeni mogą więc wybrać lub zaprojektować wzór, a firma dostosuje się do ich wymagań.  Kiedy indziej nowożeńcy sami, w całości, projektują i wykonują swoje własne, oryginalne zaproszenia weselne. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają dużo wolnego czasu, nie przewidują wielu gości na ślubie i, co chyba najważniejsze, nie są pozbawieni dobrego smaku.

Wybierając, kupując, czy samemu tworząc zaproszenia, powinniśmy sugerować się nie tylko naszymi upodobaniami, ale przede wszystkim pamiętać, że zaproszenia nie są tylko dla nas, a dla naszych gości. Powinniśmy więc mieć zwłaszcza ich na uwadze. Warto pamiętać, że to, w jaki sposób zaprosimy ich na tę jedną z najważniejszych uroczystości w naszym życiu, będzie świadczyło o nas samych i o tym, jak traktujemy swoich krewnych, przyjaciół i rodzinę.

Zaproszenie ślubne musi być nade wszystko schludne i eleganckie. Kolorystycznie powinno pasować do wystroju kościoła, sali weselnej lub do elementów stroju Państwa Młodych. Niezwykle ważne jest również to, co zaproszenie ślubne powinno w sobie zawierać. Najważniejsze elementy to: imiona i nazwiska narzeczonych, dokładny adres miejsca zaślubin (kościoła lub urzędu stanu cywilnego) oraz miejsca, w którym będzie się odbywało przyjęcie weselne. Warto zadbać również o elegancką czarną czcionkę (w niektórych przypadkach można użyć granatowej) oraz odpowiedni, uroczysty styl. Jeżeli część zaproszenia wypełniają sami narzeczeni, warto, by pismo było wyraziste i czytelne, koniecznie trzeba również zapoznać się z prawidłową odmianą nazwisk, by nie urazić nikogo z naszych gości.

Jeżeli zaproszenia ślubne są już w pełni gotowe, wystarczy je tylko wręczyć w odpowiednim czasie — najczęściej do 3 miesięcy przed ślubem. Dobre wychowanie nakazuje, by wszystkie zaproszenia wręczyć osobiście. Bywają jednak sytuacje, w których przyszli małżonkowie nie są w stanie dopełnić tego zwyczaju, wtedy zaproszenia można wysłać pocztą.

Zaproszenia ślubne to niezwykle ważny element uroczystości zaślubin. Warto więc włożyć trochę wysiłku w wybór  i ich przygotowanie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena