W dobie powszechnego kryzysu, gdy ceny paliwa nieubłaganie rosną, zainteresowanie zasadami ekojazdy wzrasta. Jeżeli Tobie również zależy na oszczędnościach, koniecznie zapoznaj się z podanymi poniżej, prostymi zasadami.

Data dodania: 2012-09-20

Wyświetleń: 2454

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest ekonomiczna jazda? Krótko mówiąc, to taki styl prowadzenia samochodu, który umożliwia jak najmniejsze zużycie paliwa. Ekojazda jest przyjazna dla samochodu, portfela kierowcy i dla środowiska. Oto kilka prawd, które warto zapamiętać.

Kluczowe znaczenie ma odpowiednia zmiana biegów. Kiedy należy zmieniać biegi? Aby móc powiedzieć o ekonomicznej jeździe, bieg zmieniamy na wyższy zawsze, gdy osiągniemy 2500 obr./min w silniku benzynowym lub 2000 obr./min w silniku Diesla. Należy pamiętać, że jeździmy zawsze na najwyższym możliwym biegu, przy najniższych możliwych obrotach.

Rzadko kto lubi powolną, spokojną jazdę. Warto jednak wiedzieć, że sposób przyśpieszania ma duży wpływ na zużycie paliwa. Przyśpieszanie musi być dynamiczne – pedał gazu wciskamy do 3/4 głębokości. Kierowanie się rozwagą i trzeźwością umysłu ma tu jednak ogromne znaczenie. Nie będziemy przecież przyśpieszać, jeśli niedługo planujemy postój lub jeśli widzimy z daleka jakieś utrudnienia w ruchu. Ciągłe przyśpieszanie i hamowanie z pewnością nie zaoszczędzi paliwa. Nasza jazda powinna cechować się płynnością.

Jeżeli planujemy postój, pamiętajmy o tym, by nie jechać na luzie. Dużo korzystniej jest, aby samochód powoli toczył się na biegu, bez dodawania gazu.

Wpływ na spalanie paliwa ma także stan naszego pojazdu. Należy dbać o odpowiednie ciśnienie w oponach, o to, by nie jeździć bez potrzeby z bagażnikiem dachowym, a w trakcie jazdy lepiej nie otwierać szyb.

Najlepszym jednak sposobem na oszczędną jazdę jest oczywiście rozsądne korzystanie z samochodu. Warto czasem pozostawić swoje auto w garażu i udać się do pracy czy na zakupy rowerem bądź też urządzić sobie przyjemny spacer.

Każdego roku, w dniach od 16 do 22 września, trwa kampania pod hasłem Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jej celem jest zachęcenie kierowców do rozsądnego korzystania ze środków transportu. Kampania ta ma ścisły związek z ekojazdą. W spotach reklamowych możemy usłyszeć zachętę: „Zostań eko jeźdźcem”.

Zasady ekonomicznej jazdy powinny stać się standardem dla wszystkich kierowców – przyniosłoby to korzyści nam samym, a także środowisku.

Licencja: Creative Commons