Artykuł o jednej z technik inwestowania na giełdzie, czyli analizie fundamentalnej. Opisuję z jakich części się składa i co jest w niej najważniejsze.

Data dodania: 2008-02-03

Wyświetleń: 4412

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Analiza fundamentalna to jedna z technik inwestowania na giełdzie papierów wartościowych. Wiąże się ona z długoterminowym inwestowaniem.

Analiza fundamentalna odpowiada na pytanie, jaka jest obecna „wartość wewnętrzna” firmy. Odpowiedź na to pytanie uwzględnia obecną oraz przyszłą sytuację przedsiębiorstwa. Wycena firmy może zmieniać się w czasie, ze względu na zmiany otoczenia oraz samej firmy.

W celu lepszego pozanania spółki warto spotkać się z zarządem przedsiębiorstwa.

Analiza fundamentalna składa się z:

Analizy makrootoczenia
Analizy sektorowej
Analizy sytuacjnej spółki
Analizy finansowej spółki
Wyceny akcji

Analiza makrootoczenia, sektorowa oraz sytuacyjna spółki wiąże się z odpowiedzią na pytanie, w jakich warunkach działa spółka, jaką przyjęła strategię i jak może rozwijać się w przyszłości. Jest to najważniejsza część analizy fundamentalnej, ponieważ na tej podstawie dokonuje się prognozy przyszłych przychodów oraz kosztów generowanych przez spółkę a w konsekwencji oczekiwanych zysków, które w dłuższym terminie determinują zachowanie się kursu giełdowego.

Z kolei analiza finansowa oraz wycena akcji stara się odpowiedzieć, jaka jest obecna wartość biznesu biorąc pod uwagę historię spółki oraz perspektywy jej rozwoju.

Wycena fundamentalna działa w dłuższym okresie czasu, gdyż w krótszym możliwe są okresy przewartościowania lub niedowartościowania, co zresztą powoduje, że wykorzystując analizę fundamentalną można osiągać ponadprzeciętne wyniki inwestycyjne.

Od marca 2007 piszę bloga, gdzie zgłębiam zagadnienia związane z analizą fundamentalną. Tutaj znajduje sie Spis zagadnień oraz artykułów:

http://www.michalstopka.pl/spis-artykulow/
Licencja: Creative Commons
0 Ocena