Psychozabawy są wspaniałym narzędziem służącym do poznania samego siebie.
Spacer przez las jest taką Psychozabawą, która (dosłownie!) pokaże Ci, jak postrzegasz życie, siebie w nim, jak podchodzisz do wyzwań i lęków, a także jaki masz stosunek do seksualności czy nawet życia po śmierci!
Psychobaw się dobrze!

Data dodania: 2012-09-11

Wyświetleń: 5098

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Psycho-pobawimy się dzisiaj trochę w Twojej wyobraźni. Usiądź wygodnie. Zapewnij sobie spokój – niech nikt Ci nie przeszkadza. Teraz jest czas tylko dla Ciebie. Teraz jest najlepszy moment. Nie odkładaj na później, zrób to od razu. Udasz się w podróż przez las, a ja pomogę Ci w tej podróży. Będę rzucała hasła (symbole), a Twoim zadaniem jest je sobie wyobrazić. Każdy symbol ma znaczenie. Pamiętaj, że pierwsza myśl jest najlepsza. Zaufaj sobie, nie staraj się kontrolować swojej wizji. Zawsze możesz się zatrzymać. Nie musisz kontynuować podróży, jeżeli w danym momencie nie jesteś na to gotowy. Słuchaj siebie. Gotowy? Siedzisz wygodnie? Świetnie! Weź kilka głębokich oddechów i… Ruszamy!

Spacer przez las

Wyobraź sobie las. Jakikolwiek las. Pozwól mu na bycie twoim lasem, twoim ulubionym typem lasu. Kiedy już masz jego obraz, zobacz siebie w nim. Gdzie stoisz? W samym środku czy może na początku? Jaka jest pora dnia? Czy może nocy? Wyobraź sobie, jaka jest pogoda. Ciepło, zimno? Może jest mgła, pada deszcz? Jak jest? Co najbardziej przemawia do Ciebie w tym ćwiczeniu? I kiedy stworzysz swój las, porę dnia i klimat, wiedz, że zaraz przez ten las przejdziesz. Wyobraź sobie drogę, która Cię przeprowadzi. Wyobraź sobie jej kształt, z czego jest zrobiona? Czy jest to mała ścieżka, czy szeroka droga? Może jest asfaltowa, a może wymaga przedzierania się przez busz? Wejdź na nią. Jeżeli pojawią się jakieś zmiany, daj im zaistnieć. Nie fiksuj się, że skoro stworzyłeś jedną rzecz, to już musi ona taka pozostać. Pozwól zmianom odbywać się naturalnie. I idź dalej.

Pierwszą rzeczą, którą napotykasz, jest jakiś rodzaj ściany. Jak ona wygląda? I co robisz? Daj sobie czas na wyobrażenie jej i odczucie wszystkimi zmysłami. Poczuj ją.

Jeżeli zdecydowałeś się kontynuować swoją podróż (a wcale nie musisz), kolejną rzeczą, którą napotykasz, jest niedźwiedź. Jaki jest to rodzaj niedźwiedzia? Jak wygląda? Kiedy napokasz niedźwiedzia, co się dzieje? Jak się zachowasz?

I – jeżeli kontynuujesz podróż – dalej znajdujesz klucz. Jak on wygląda i co z nim robisz?

Następną rzeczą, jaką spotkasz w lesie, jest książka. Jak wygląda? Co robisz?

Jeżeli decydujesz się iść dalej, kolejną rzeczą, jaką odkrywasz, jest moneta. Jak ona wygląda i co robisz?

Jeżeli idziesz dalej, napotykasz jakiś rodzaj pojemnika, pudełka. Jak wygląda? Co robisz? Co się dzieje?

Poruszając się dalej drogą, dochodzisz do czegoś, z czego można pić. Czegoś na kształt kubka. Jak to wygląda i czy coś robisz?

Poruszając się dalej, odkrywasz jakąś formę wody. Może być to jezioro albo fontanna. Kałuża? Co widzisz? Jak się zachowujesz?

Jeżeli dotarłeś tak daleko i chcesz zmierzać dalej, przybywasz do jakiejś formy budowli. Co to jest za budynek? Co robisz?

Jeżeli zdecydowałeś się (i tylko wtedy!) wejść do środka, jeśli, oczywiście, jest to możliwe, jak wygląda wnętrze? Jak się czujesz w środku? Jeżeli zdecydowałeś się na jakąś akcję, jaka ona jest? Co robisz?

Weź głęboki oddech… Jeden, albo kilka… Ile czujesz, że potrzebujesz. Dotarłeś do końca wędrówki. Gratulacje, przeszedłeś całą drogę!

A teraz dowiesz się, jaki jesteś pokręcony ;). Żartuję sobie. Wszystko, co stworzyłeś w wyobraźni podczas spaceru przez las, ma jednak swoje ukryte znaczenie. Zdradzę Ci sekret tych symboli, a Ty już sam będziesz mógł odnieść je do swojego życia. Zrobisz sobie analizę psychologiczną. Poczuj się przez chwilę jak psycholog. Zaczynamy:

Las - czyli jak postrzegasz życie? Jak odbierasz bycie tu, na ziemi, na planie fizycznym? Rodzaj lasu, jego gęstość, kolor – to wszystko mówi Ci, jak Ty widzisz swoje życie.

Pora dnia - generalnie symbolizuje Twoją skłonność ku energii męskiej (dzień) lub żeńskiej (noc). Energia męska charakteryzuje się działaniem, asertywnością, ogniem. Energia żeńska jest pasywna, intuicyjna, jest jak woda.

Temperatura - temperament życia – jaki uważasz, że ono ma. Temperament może być gorący, może być chłodny. Koncepcja gorąco–wilgotno, gorąco–sucho, zimno–wilgotno, zimno–sucho. Mgła. Panująca podczas spaceru pogoda oddaje temperament Twojego życia.

Ścieżka - reprezentuje Twoją naturalną skłonność kroczenia przez życie. Jaki jest to rodzaj drogi? Czy masz łatwość poruszania się nią, czy przemierzasz istną dżunglę? Może pokazywać Ci też, jaka droga byłaby dla Ciebie najlepsza… Jeżeli na co dzień poruszasz się jakby po autostradzie (szybko, szybko, wszyscy z drogi!), a wyobraziłeś sobie piękną, powolną ścieżkę – właśnie dostałeś sygnał, abyś zastanowił się, co jednak jest dla Ciebie najlepsze…

Ściana - jak traktujesz życiowe przeszkody? Jaka jest Twoja pierwsza reakcja na to, co uznajesz za wyzwanie lub problem? Czy twoja ściana jest niczym mur chiński, czy może zbudowana jest z kilku cegiełek? Jak ją pokonałeś? Obszedłeś, przeskoczyłeś? Niektórzy wyobrażają sobie, że przenikają przez przeszkodę.

Niedźwiedź - ukazuje, jak radzisz sobie ze strachem. Z tym, co jest niespodziewane i nieznane. Jak do Ciebie „podchodzi”? Tu niektórzy widzą miłego, malutkiego misiaczka, a inni olbrzymiego grizzly gotowego ich połknąć. A może niedźwiedź stał się twoim towarzyszem w wędrówce przez las?

Klucz - symbol wiedzy. Czym ona dla Ciebie jest? Co jest warta? Jak bardzo jest dla Ciebie dostępna? Czy łatwo było sięgnąć Ci po klucz? Jaki on jest? Złoty, wielki? Jaki jest twój stosunek do klucza?

Książka - komunikacja. Książka jest nośnikiem informacji i twoje wyobrażenie o niej mówi, jak łatwo (lub nie) jest Ci przekazać idee czy informacje. Przekazujesz je nie tylko innym, ale i samemu sobie. Czy Twoja księga jest wysadzana drogimi kamieniami, a może to jakiś notesik? Pamiętaj, że każde wyobrażenie ma swoje pozytywne i negatywne aspekty.

Moneta - Twoja wartość. Nie obiektywna, tylko taka, jaką sam sobie nadajesz. Ile jesteś wart według siebie. Jaka ta moneta jest? Z czego zrobiona? Jest jedna czy cały skarbiec?

Pojemnik - prezenty od życia. Czy czujesz, że je dostajesz? Czy wyobrażony pojemnik jest pełny, pusty, duży, mały? Co z nim robisz? Otwierasz, zostawiasz, zabierasz ze sobą?

Kielich - reprezentuje Twoje podejście do miłości. Bogato zdobiony kielich, jak i skromny kubeczek z gliny, mają swoje pozytywne i negatywne strony. Symbolizują Twój stosunek do dawania i otrzymywania miłości.

Woda - seksualność, zmysłowość. Co robiłeś nad wyobrażonym jeziorkiem, rzeką, morzem? Obchodziłeś naokoło, moczyłeś stopy, nurkowałeś? A może wcale nie chciałeś stamtąd wychodzić? Woda pokazuje Ci, jak postrzegasz siebie jako seksualną istotę.

Budowla - śmierć, zakończenie Twojego życia. Gdzie myślisz, że się udasz? Jeżeli zdecydowałeś się wejść do środka, wnętrze symbolizuje Twój koncept życia po życiu. Jak wyobrażasz sobie życie… po Twojej śmierci? Jeżeli oczywiście jesteś na to gotowy. Nie każdy wchodzi do budowli. Czasem się boją, a czasem tylko patrzą na nią i oznajmiają: „To nie mój dom.”

Spacer przez las dał Ci jakąś mglistą wiedzę o tym, jak jesteś skomponowany. Możesz zdecydować, czy podoba Cię się ten sposób. Teraz, mając już taką wiedzę, możesz zmienić swoje wyobrażenie o symbolach i też stosunek do nich. Przez takie proste działanie zmienisz również swoją wewnętrzną psychiczną reakcję na to, co one reprezentują. Nie musisz wierzyć na słowo. Po prostu spróbuj.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena