Drogi żółciowe to układ zawiłych przewodów, które charakteryzują się zróżnicowanym kształtem oraz średnicą. To właśnie nimi przedostaje się żółć do wnętrza układu pokarmowego. Jakie zatem choroby woreczka żółciowego możemy wyróżnić?

Data dodania: 2012-08-04

Wyświetleń: 1137

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwszą z nich jest kamica żółciowa, która przede wszystkim dotyka osób przekraczających 60 rok życia. Niezależnie jednak od wieku, chorują na nią przede wszystkim kobiety, które przekraczają liczbę mężczyzn nawet pięciokrotnie.
Druga dolegliwość to dysfunkcja zwieracza Oddiego. Przede wszystkim chodzi tutaj o zmiany zachodzące w okolicy zwieracza, poprzez co następują problemy z przepływem nie tylko żółci, ale również soku trzustkowego. Jak można zaobserwować objawy tej choroby? Przede wszystkim problem pojawia się poprzez zbyt silny skurcz mięśnia bądź jego zwężenie na stałe, które może być wywołane poprzez niewyleczone zapalenie.
Numer trzy to kamica przewodowa, która jest spowodowana nadmierną ilością zgromadzonych kamieni żółciowych, w drogach żółciowych wewnątrz i zewnątrzwątrobowych. Takie złogi pojawiają się najczęściej poprzez wydostanie się z pęcherzyka żółciowego.
Kolejna z chorób pęcherzyka żółciowego to pierwotne zapalenie związane z drogami żółciowymi. Wprawdzie choroba może się przydarzyć niezależnie od wieku, jednak zdecydowanie najwięcej przypadków odnotowano u mężczyzn, w wieku od 30 do 50 lat. Choroba ta dotyka głównie panów i przydarza się im dwa razy częściej niż kobietom. W niemalże 15% przypadków, rozwój choroby powoduje w późniejszym czasie raka dróg żółciowych. Przedstawmy więc pokrótce tę dolegliwość. Dotyka ona przede wszystkim osobników płci męskiej, z czego zazwyczaj pojawia się po 65 roku życia. Przede wszystkim wpływ na rozwój raka ma PSC oraz wady wątroby.
Kolejną, bardzo niebezpieczną chorobą, jest rak pęcherzyka żółciowego, który jednak nie występuje zbyt często. Biorąc pod uwagę statystyki, ten przypadek rozpoznaje się u co piątego pacjenta mającego raka układu pokarmowego.
Ostatni jest rak brodawki, który jest rzadko spotykanym nowotworem i przede wszystkim grozi mężczyznom po 60-tym roku życia.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena