Obecny postęp technologiczny ma ogromny wpływ na codzienne nasze życie. Mało kto zastanawia się jednak, jak wielkie zmiany dokonały się w możliwościach inwestowania pieniędzy dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii. To, co jeszcze 6-8 lat temu wydawało się mrzonką, dzisiaj jest na wyciągniecie ręki dla niemal każdego mieszkańca naszego kraju.

Data dodania: 2012-10-15

Wyświetleń: 1051

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy z nas na co dzień obserwuje dokonujący się postęp technologiczny, nawet nie zwracając na to specjalnej uwagi. Nowoczesne telefony komórkowe, telewizory, rozwiązania elektroniczne w autach, urzędach, grach i zabawkach dla dzieci jeszcze kilka lat temu mogłyby wydawać się futurystyczną wizją autorów sci-fi. A jednak to wszystko dokonało i dokonuje się każdego dnia na naszych oczach. I jest tego tak dużo, że, jak wspomniałem wcześniej, przestajemy na to zwracać uwagę.

Podobne zmiany zachodzą jednak w takich obszarach, o któych większość osób zapewne nie wie. Otóż każdy prawie słyszał o np. giełdzie papierów wartościowych w Warszawie. Jeszcze nie tak dawno temu trzeba było posiadać odrębny rachunek maklerski - udawać się do biura maklerskiego lub w najlepszym wypadku dzwonić do maklera, żeby otworzyć lub zamknąć transakcję. Obecnie usługę taką oferuje większość banków z poziomu własnego konta bankowego. Co więcej, wcale nie trzeba za każdym razem jechać do banku, żeby wykonać jakąkolwiek operację na koncie. Teraz wystarczy komputer, dostęp do Internetu i swobodnie możemy dokonywać przelewów, uiszczać opłaty, regulować raty, spłacać karty kredytowe czy też kupować akcje, kontrakty, obligacje. Wszystko wygodnie sprzed monitora swojego komputera.

Ale to nie wszystko.  Rozwój technologii internetowych umożliwił nam dostęp do wielu o wiele, wiele bardziej zyskownych metod inwestowania i pomnażania pieniędzy. Można inwestować na rynkach zagranicznych, w różnorakiego rodzaju funduszach czy tym, co ostatnio staje się szalenie popularne - rynku wymiany walut Forex. Zwłaszcza ta ostania forma inwestowania jest dobrym przykładem wpływu postępu technologicznego na możliwości inwestowania. Jeszcze kilkanaście lat temu rynek wymiany międzybankowej dostępny był jedynie dla rządów państw, banków, wielkich funduszy inwestycyjnych oraz firm specjalizujących się w tego typu transakcjach. Od momentu pojawienia się Internetu stał się on jednak dostępny dla każdej osoby, która zdecyduje się na inwestowanie w ten sposób. A dzieki temu, że można na nim zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach kursu, że używa dźwigni finansowej, która pozwala iwnestować kwoty rzędu 10 000$, 100 000$ i więcej przy wpłacie własnego depozytu rzędu min. 500-1000$ , że jest dostępny 24h przez 5 dni w tygodniu - jest on jednym z najszybciej rozwijajacych się sposobów pomnażania pieniędzy. Co więcej, powstają też nowe formy inwestowania, umożliwijące takie działanie także osobom nie posiadającym doświadczenia, czasu lub po prostu ochoty na spędzanie czasu i śledzeniu ruchu kursów walut. Tworzone są automatyczne systemy, które po zainstalowaniu na platformie transakcyjnej inwestora same obsługują rachunek - kupują i sprzedają wedle zadanych przez właściciela parametrów. Jeszcze innym, bardzo szybko rozwijającym się pomysłem, są serwisy łączące handlujących "Traderów" z osobami poszukującymi wysokich stóp zwrotu z zainwestowanego kapitału, lecz nie posiadających odpowiednich umiejętności. Serwisy te udostępniają róznego rodzaju analizy i rankingi traderów współpracujących z nimi, dzięki czemu inwestor świadomie wybiera osobę, która może pomnażać jego pieniądze - oczywiście dostęp takich handlowców do rachunku Inwestora jest niemożliwy. Wszystkie transkacje są wykonywane poprzez automatyczny system, który kopiuje transakcje z rachunku tradera na rachunek inwestora.

Rozówj technologi podnosi także konieczność konkurencji pomiędzy firmami, co ma wpływ na minimum inwestycyjne. Wprawdzie także dzisiaj zdarzają się produkty, który mówią, że minimum to 2 000 zł, 5 000 zł, czy też 10 000 zł. Standardem jest jednak możliwosć inwestycji od 100 zł, 300 zł a powyżej 1000 zł jest juz bardzo szeroki wybór. Wystarczy dobrze rozejrzeć się na rynku i "dostrzec", jak bardzo nasze otoczenie zmienia się z każdym dniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena