Artykuł będzie poświęcony odzyskiwaniu danych komputerowych, głównie z nośników typu pendrive, czyli urządzeń należących do najbardziej popularnych nośników pamięci przenośnej.

Data dodania: 2012-08-01

Wyświetleń: 1407

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szybki rozwój technologii produkcji tego typu urządzeń, rosnące pojemności nośników i wciąż malejące ceny sprawiły, że jest to jeden z najpopularniejszych obecnie, przenośny nośnik danych. W ślad za dużym nasyceniem rynku tymi urządzeniami, idzie też spore zainteresowanie możliwościami odzyskania danych w sytuacjach braku dostępu do zawartości Pendrive'a.

Stosuje się różnorodne technologie pomocne przy odzyskiwaniu danych z nośników uszkodzonych zarówno w sposób programowy (logiczny - urządzenie jest sprawne, wykrywane poprawnie przez system, brak natomiast możliwości odczytu danych np. przez ich skasowanie, format nośnika, błąd logiczny nośnika lub inne przyczyny nie powodujące uszkodzenia samego urządzenia), jak i uszkodzonych technicznie (fizycznie - urządzenie niesprawne, błędnie lub wcale nie wykrywane przez system operacyjny, z brakiem lub nadmierną wykazywaną pojemnością, powodujące zawieszanie komputera, itp.).

Odzyskiwanie danych z pendrive całkowicie różni się procesem postępowania od odzyskiwania danych z tradycyjnych dysków hdd, ze względu na swoją budowę. Urządzenia typu pendrive, karty pamięci, dyski ssd zbudowane są z układów flash, natomiast dyski hdd z "talerzy". Z niektórymi przypadkami utraty danych z flash-ów jesteśmy sobie wstanie sami poradzić dzięki programom umieszczanym w Internecie, natomiast z gorszymi przypadkami lepiej udać się do specjalistycznych firm odzyskujących dane.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena