Czasem jest tak, że jesteśmy zmuszeni kupić prezent dla kogoś, kogo praktycznie nie znamy- bo to znajomy żony, ale my kupujemy prezent, albo może i znajomy nasz, ale na tyle daleki, że niewiele o nim wiemy. Co zrobić w takiej sytuacji, żeby wyjść z zamieszania z twarzą?

Data dodania: 2012-08-04

Wyświetleń: 2875

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest kilka modeli uniwersalnych prezentów dla nieznajomych. Najczęściej idzie to w stronę kwiatów lub alkoholu, przy czym zasady savoir-vivre, jakie obowiązują przy wręczaniu alkoholu, są nam z zasady obce i jeśli chcielibyśmy w ten sposób obdarować kogoś nieznajomego, możemy popełnić dość poważny nietakt. Nie oszukujmy się też- nie są to jakoś szczególnie wykwintne, pomysłowe i oryginalne prezenty. Wypadałoby je ocenić raczej krytycznie: alkohol już sam przez się, natomiast kwiaty jako pójście na łatwiznę.

Niektórzy radzą, aby nieznajomym kupować albumy. Pomysł ten nie jest taki zły- czytać wszak nie każdy lubi, a album to taka miniaturka podróży. Wprawdzie wydatek to niemały, bo najładniejsze albumy również mają trzycyfrowe ceny, ale za to zapewniają też wyraziste doznania. Pojawia się oczywiście problem trafienia tematyką albumu w upodobania obdarowanego, ale ostatecznie nie jest to osoba zupełnie nam obca i coś jednak powinniśmy umieć o niej powiedzieć.

Prezenty dla nieznajomych powinny mieć dwie cechy: po pierwsze muszą być światopoglądowo neutralne, a po drugie muszą dawać możliwość powstania pozytywnych emocji. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie łatwe, a kryteria te są na tyle płynne, że prezent dostosowujemy każdorazowo do sytuacji obdarowanego. Prawie zawsze trafnym wyborem okazują się albumy podróżnicze.

To oczywiście absolutnie nie wyczerpuje katalogu możliwych opcji, ale nie jest moim celem wymienienie ich tutaj- każdy z nas ma na tyle własnej pomysłowości, żeby znaleźć jakiś wyjątkowy prezent. Fakt, że kogoś znamy zdecydowanie gorzej, może oczywiście być przeszkodą, ale tak naprawdę powinniśmy sobie z nią w miarę szybko poradzić. Zresztą, nawet jeśli nie wybierzemy prezentu idealnego, nadal możemy wywołać bardzo dobre wrażenie, jeśli będzie to prezent kupiony od serca i wręczany ze szczerym, niewymuszonym uśmiechem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena