Infekcje układu moczowego częściej atakują kobiety niż mężczyzn. Powodem tego jest różnica w budowie cewki moczowej. Cewka kobiety jest szersza i krótsza. Duże znaczenie ma także to, że w pobliżu jest odbyt - skąd do pęcherza mogą przedostać się chorobotwórcze bakterie.
Choroby pęcherza moczowego
Schorzenia pęcherza moczowego spowodowane są przede wszystkim przez bakterie Escherichia coli (pałeczki okrężnicy). Dostając się do pęcherza, wytwarzają amoniak. Jest on przyczyną zasadowego odczynu moczu (powyżej 7pH), który powoduje stan zapalny śluzówki pęcherza z bolesnym uczuciem parcia.
Pęcherz rzadziej atakowany jest przez kamicę. Powstanie kamieni w pęcherzu moczowym może być spowodowane trudnościami z oddaniem moczu.
Choroby nerek
Choroby nerek zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Choroby nerek są najczęściej następstwem niedoleczonych angin i przeziębień. Może to doprowadzić do ostrego lub przewlekłego kłębuszkowego zapalenia nerek. Choroba rozwija się latami, bez objawów, a wykryć ją można w czasie badania moczu lub podczas oznaczania poziomu keratyniny we krwi.
Jak walczyć z chorobą?
Przyjmując dużo płynów, które wypłakują bakterie z organizmu. Nie zatrzymuj moczu, dbaj o higienę intymną.
Bardzo dobrze robi jedzenie żurawin i innych owoców z dużą zawartością witaminy C. Witamina C zakwasza mocz i w ten sposób utrudnia rozwój bakterii.
Pomocne są wywary z: bzu czarnego, mniszka lekarskiego, nawłoci, pietruszki, rozmarynu.
Jeżeli objawy nie miną należy udać się do lekarza, który przepisze antybiotyk.
U osób, które chorowały na zapalenie pęcherza - często następują nawroty infekcji.