Alkoholu - ponieważ alkohol blokuje przemianę białek, glukozy, a także tłuszczów - w ten sposób dochodzi do uszkodzenia wątroby. Można od czasu do czasu wypić lampkę czerwonego wina, ale pamiętaj: mocny alkohol bardzo szkodzi wątrobie!
Dużej ilości kawy - kawa w dużej ilości także nie służy wątrobie. Wystarczy, że wypijemy dwie, góra trzy filiżanki dziennie (nie kubków!).
Czerwonego mięsa - wątroba, aby strawić czerwone mięso, musi ciężko pracować. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa do dwóch razy w tygodniu.
Smażonych potraw - ponieważ są ciężkostrawne, a więc przy ich trawieniu cierpi nie tylko żołądek, ale także nasza wątroba.
Grzybów - grzyby zjadaj okazjonalnie, ponieważ kumulują one ciężkie metale, a także toksyny (ze skażonej ziemi). Grzyby są też ciężkostrawne - szkodzi to i wątrobie i żołądkowi.
Zbyt dużych ilości tłuszczów - wątroba jest organem, który szczególnie nie lubi nadmiaru, a tłuszcze są na tej liście na pierwszym miejscu.
Niektórych przypraw - wątrobę podrażniają następujące przyprawy: sól, pieprz, ostra papryka, curry, chilli, ocet (szczególnie spirytusowy), musztarda. Te przyprawy stosuj z umiarem.
Niektórych leków - wątrobie szkodzą przede wszystkim antybiotyki, leki przeciwzapalne, obniżające stężenie cholesterolu, a także duże ilości paracetamolu. Stosuj te leki według zaleceń lekarza, jeżeli, przyjmując te leki, czujesz dolegliwości ze strony wątroby, poproś lekarza, aby wypisał Ci lek osłaniający. Przyjmuj tylko leki zalecone przez lekarza i nigdy nie łącz ich z alkoholem!
Jedzenie w pośpiechu na stojąco - jeżeli będziesz jadł bez pośpiechu, to dasz swojej wątrobie czas na wytworzenie potrzebnej do strawienia pokarmu żółci. Ważne jest to także dla żołądka, gdyż jedzenie w pośpiechu może powodować niestrawność.
Nadwagi - osoby z nadwagą szczególnie narażone są na stłuszczenie wątroby. Ale stosując dietę, nie wybieraj takiej, która powoduje bardzo szybką utratę wagi. Może być to powodem powstania kamieni w pęcherzyku żółciowym oraz kłopotów z wątrobą.
Choroby, które grożą wątrobie
Wirusy
Żółtaczka (wirusowe zapalenie wątroby, WZW) wywołana jest wirusami, które nazwano kolejnymi literami alfabetu A, B, C, D, E.
Infekcja często przebiega bezobjawowo, a o chorobie dowiadujemy się, badając krew. Chorobie nie zawsze towarzyszy zażółcenie skóry, ale jest to jeden z objawów (szczególnie przy WZW typu A). Najgroźniejszą odmiana choroby jest WZW typu C, gdyż często przechodzi w stan przewlekły. Na WZW typu A i B można się zaszczepić.
Stłuszczenie wątroby
Stłuszczenie wątroby polega na nagromadzeniu się tłuszczu w komórkach wątroby. Przyczyną stłuszczenia wątroby najczęściej jest zbyt nadmierne spożywanie alkoholu, a także otyłość, nieleczona cukrzyca i zła dieta.
Choroba zostaje wykryta podczas badania USG jamy brzusznej. Choroba może się cofnąć, gdy usunięty zostanie czynnik, który ją spowodował (np. zmienimy dietę na lekkostrawną).
Jeżeli zbagatelizujemy stłuszczenie wątroby, możemy być pewni, że doprowadzi to do zapalenia wątroby i marskości.
Marskość wątroby
Marskość powoduje zmniejszenie się, twardnienie powierzchni wątroby, wątroba staje się guzkowata. Choroba może z czasem spowodować, że wątroba przestanie działać.
Marskość wątroby jest następstwem alkoholizmu, WZW (głównie typu C), rzadziej choroba powstaje na wskutek np. niewydolności prawej komory serca lub niektórych schorzeń genetycznych. Choroba przez dłuższy czas nie powoduje żadnych objawów. Gdy jest już dość mocno zaawansowana, u chorego można zauważyć znaczne powiększenie obwodu brzucha, poszerzone żyły wokół pępka i zażółcenie skóry. Niestety, nie można skutecznie leczyć tej choroby. Można powstrzymać jej rozwój, jeżeli jest możliwe usunięcie przyczyny, która ja wywołała. Jeżeli choroba jest bardzo rozwinięta, jedynym ratunkiem dla chorego jest przeszczep wątroby.
Inne choroby
Wątroba może zostać także zaatakowana przez choroby zakaźne.
Niekorzystnie na jej pracę działają wirusy m.in:
wirus mononukleozy
wirus świnki
wirus cytomegalii
wirus różyczki
wirus ospy wietrznej i wirus odry
Osoba, która ma infekcję, powinna w trakcie jej trwania, a także dwa tygodnie po niej, stosować lekkostrawna dietę. Ułatwiamy w ten sposób prace wątrobie i wszystko szybciej wraca do normy.