Już w Starożytności znane były kosmetyki naturalne. Wystarczy wspomnieć o tym, że dodatek mleka do kąpieli był sprawdzonym sposobem na gładką, miękką i doskonale nawilżoną skórę. Do pielęgnacji ciała używano roślinnych substancji, a wszelkie kosmetyki powstawały na bazie roślin dostępnych na wyciągnięcie ręki.

Data dodania: 2012-07-11

Wyświetleń: 4362

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od korzonka do tabliczki czekolady

Powszechnie uważa się, że kosmetyki złożone tylko z naturalnych składników nie szkodzą skórze, a właściwie skomponowana mieszanka ziół nie tylko może upiększyć nasze ciało, ale także wyleczyć skórę czy zmniejszyć problemy z włosami. Liście, łodygi, korzenie i owoce, które wydaje ziemia odżywiają skórę. Jako kosmetyki wykorzystuje się też domowe produkty, które można znaleźć w kuchennych szafkach lub lodówce: oleje z nasion, miód, produkty mleczne, jajka, płatki owsiane, mak, kurkumę czy szafran. Jako substancji oczyszczających można użyć mleka i cytryny. Oleje z migdałów czy kokosa znakomicie mogą służyć do masażu całego ciała lub nawilżenia zniszczonych włosów. Zielona glinka czy błoto oczyszczają tłustą cerę, a namaszczanie ciała ciepłą, płynną czekoladą relaksuje i odżywia skórę. Wyciąg z orzechów indyjskich świetnie myje włosy. Poza kosmetykami pielęgnacyjnymi istnieją także perfumy wyprodukowane z olejków eterycznych.

Domowe laboratorium

Jeśli tylko chcemy, możemy naturalne kosmetyki wyprodukować samodzielnie z gotowych składników. W Internecie roi się od stron z poradami, jak domowym sposobem zrobić naturalne mydło z ziołowymi dodatkami, delikatny krem do skóry suchej i alergicznej, szampon do włosów. Wystarczy kilka gotowych i prostych produktów zmieszać w określonych proporcjach, by uzyskać tanie kosmetyki naturalne. Samodzielnie wykonując kremy czy płyny do kąpieli będziemy mieli pewność, że ich jakość jest nie do podważenia i można ich używać nawet podczas pielęgnacji skóry noworodka.

Naturalnie, czyli ekologicznie

Kosmetyki naturalne uchodzą też za bardziej ekologiczne. Ich produkcja nie jest tak skomplikowana, jak w przypadku kosmetyków z dodatkami chemicznymi opracowanymi w laboratorium. Nie zawierają one szkodliwych dodatków, takich jak na przykład parabeny i w większości przypadków nie są testowane na zwierzętach, a ich opakowania można poddać recyklingowi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena