- możliwość jednoczesnego nagrywania, podglądu na żywo i odtwarzania obrazów wcześniej zarejestrowanych, nawet sprzed paru sekund,
- możliwość bardzo długiego czasu rejestracji ograniczonego tylko pojemnością dysku,
- możliwość prawie całkowicie samodzielnego nagrywania,
- możliwość bardzo prostego i szybkiego wyszukiwania i przeglądania materiałów archiwalnych oraz wydruku,
- możliwość pracy w sieci (podgląd on-line),
- wysoka i niezmienna jakość materiału rejestrowanego,
- możliwość współpracy z innymi systemami np. alarmowym,
- możliwość intuicyjnego graficznego menu i prostej obsługi za pomocą myszki,
- brak dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją sprzętu (tj. czyszczenie i wymiana głowic magnetowidu, zakup nowych kaset).
Wady systemów cyfrowych:
Wśród wad systemów za najważniejsze uważa się problemy ze stabilnością, co nie jest do końca prawdą. Rzeczywiście systemy rejestracji oparte na komputerach PC i posiadające zewnętrzne systemy operacyjne tj. np. Windows mogą mieć problemy w przypadku chwilowego braku napięcia lub wahań napięcia w sieci. Jednak doposażenie systemu w zasilacz awaryjny UPS praktycznie zabezpiecza system przed większością awarii związanych z zasilaniem.
Większych problemów nastarczają wady oprogramowania - brak właściwych sterowników i błędy samego oprogramowania. Dlatego nawet w sytuacjach, gdy pojawi się nowsze oprogramowanie, nie warto dokonywać aktualizacji za wszelką cenę.
Z kolei pojęcie braku stabilności w przypadku samodzielnych rejestratorów (Stand Alone) praktycznie nie istnieje. Rejestratory te mają własne systemy operacyjne i przygotowane są nawet na chwilowe braki napięcia zasilania (powrót do ostatnich ustawień).
Możliwości.
Zazwyczaj stosowana jest rejestracja kilkudziesięciu klatek na sekundę. Jednak możliwy jest już zapis z prędkością nawet do kilkuset klatek/s sekundę dla wszystkich kamer (np.GV1240 – 400 klatek).
Oczywiście większa liczba zapisywanych klatek, jak i inne parametry tj. stopień kompresji, rozdzielczość wpływają na wielkość pliku na dysku. Przykładowo przy zapisie ciągłym, z maksymalną liczbą 100 półobrazów na sekundę, dysk o pojemności 500 GB wystarczy w przypadku rejestratorów CPD-507 na 109 godzin rejestracji obrazów wideo.
Na znacznie lepsze gospodarowanie zasobami pamięci masowej wpływa ustawienie rejestratora w trybie zapisu wymuszonego detekcją ruchu. System wówczas rejestruje tylko sytuacje w których rzeczywiście odbywa się ruch. Takie rozwiązanie znacznie wydłuża proces rejestracji. Sprzętową funkcję detekcji ruchu posiadają praktycznie wszystkie obecnie produkowane rejestratory. Zazwyczaj dla danej możemy zdefiniować obszar dla którego układ detekcji ma być aktywny, ustawić czułość i ustawić parametry alarmu aktywacji tej funkcji.
Szerokie możliwości indeksowania przy wykrywaniu alarmów, pozwalają na szybkie odnalezienie tego fragmentu nagrania, kiedy wystąpił alarm.
Parametry zapisu.
Do zapisu obrazu najczęściej wykorzystywany jest dysk twardy. Należy pamiętać, że jakość dostarczonego do systemu obrazu musi być co najmniej dobra, gdyż nagranie cyfrowe nie poprawia złej jakości sygnału wejściowego. Do zapisu obrazu wykorzystywane są najczęściej 24 bity, co pozwala na uzyskanie blisko 17 milionów kolorów przy rozdzielczości pełnoekranowej 640 x 480 punktów. W większości przypadków stosowany jest format JPEG MPEG lub Wavelet, względnie ich producenckie odmiany. W przeciwieństwie do urządzeń analogowych, systemy cyfrowego zapisu obrazu pozwalają na zapis obrazu kolorowego bez względu na jego standard, choć naturalnie w ustawieniach należy wcześniej zadeklarować, jaki system przesyłania obrazu kolorowego wykorzystujemy.