Dobre oświetlenie jest podstawą. Nie tylko w mieszkaniu, ale przede wszystkim w czasie pracy. Od niego zależy nie tylko jakość i wydajność naszej pracy, ale przede wszystkim zdrowie i samopoczucie.

Data dodania: 2012-06-18

Wyświetleń: 385

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy światło jest zbyt ciemne męczy oczy, powoduje szybszy spadek koncentracji a co za tym idzie nie skupiamy się tak dobrze. Najgorsze jest jednak to, że psuje nam się wzrok. Nasze oczy codziennie narażone są na ciężką i niezdrową pracę. Komputer i telewizor mają tu największy negatywny wpływ – gorszy nawet niż czytanie książek w niedoświetlonym pomieszczeniu.

Gdy oglądamy telewizję wieczorem, dla dobra naszych oczu powinniśmy zapalić światło – może to być nawet niewielka lampka, która pozwoli naszym oczom odpocząć. Gdy siedzimy bowiem w ciemnym pomieszczeniu, w którym głównym źródłem światła, na którym skupiamy wzrok jest telewizor, czy komputer, nasz wzrok jest zawężony. Należy więc rozproszyć ciemność i poszerzyć pole widzenia. W tym celu wystarczy nawet niewielkie źródło światła takie jakie dają na przykład niewielkie lampy czy oczka sufitowe.

Jeżeli długie godziny spędzamy przy ekranie komputera dobrze jest ćwiczyć nasze oczy i dawać im chwilkę wytchnienia. W tym celu wystarczy kilka razy w ciągu godziny odrywać wzrok od ekranu i przez chwilę spoglądać na najdalej wysunięty punkt za oknem. Nasze oczy wtedy mają chwilkę odprężenia. To ćwiczenie pozwala uniknąć lub przynajmniej opóźnić w czasie postępowanie wad wzroku. W dzisiejszych czasach ich ilość jest kilkukrotnie większa niż jeszcze dekadę temu.

Widać to chociażby po tym, jak rozwinęła się okulistyka. Już nie musimy chodzić w grubych, nieładnych szkłach, ale możemy nosić stworzone specjalnie dla nas soczewki kontaktowe. Początki soczewek nie były jednak takie różowe. Te pierwsze, które dopiero wchodziły na rynek były niedoskonałe i bardziej szkodziły niż pomagały. Dziś są w pełni bezpieczne i bardzo wygodne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena