W 2009 r. Fellowes Polska i Polskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP przeprowadziły badania Ergotest, z których wynika, że tylko 1% wszystkich stanowisk biurowych w Polsce spełnia minimalne wymogi ergonomii.

Data dodania: 2012-06-04

Wyświetleń: 1103

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większości z nich nie spełnia ponad połowa biur, a 65% badanych wykonuje swe obowiązki w środowisku zagrażającym zdrowiu. Najczęściej negatywne skutki pracy w biurze wiążą się ze wzrokiem z powodu długotrwałej pracy przy komputerze, układem mięśniowo-szkieletowym ze względu na siedzący tryb pracy, psychicznymi obciążeniami i stresem, narażeniem na emisję niezdrowych substancji jak np. mikropyłki, które wydzielają drukarki laserowe i kserokopiarki, czy psychicznymi i fizycznymi urazami występującymi w stałym miejscu.

Stukanie palcami w klawiaturę, klikanie myszką czy drukowanie kilku kartek dziennie to z pozoru niewinnie wyglądające czynności, jednak w rzeczywistości sprawiają one organizmowi ogromne trudności. W trakcie 8 godzin spędzonych przed komputerem palec wskazujący odczuwa takie obciążenie, że jakby był nogą, to do takiego stanu doszedłby po 40-kilometrowym marszu. Oczy zaś wykonują przed ekranem 30 tysięcy ruchów.

m

Drukowanie też nie pozostaje bez znaczenia – z każdą kartką uwalniają się do powietrza mikropyłki, czyli związki ciężkich metali, cyny i ozonu. Jeśli wraz z wdychanym powietrzem trafią one do organizmu człowieka, mogą być przyczyną kłopotów z koncentracją, trudności w oddychaniu, schorzeń skórnych czy bólów głowy. Co istotne, nie tylko pracownik mający swoje stanowisko tuż obok takiej drukarki laserowej czy kserokopiarki jest narażony na niebezpieczeństwo, ale wszyscy znajdujący się w pomieszczeniu.

Zdrowe i ergonomiczne warunki pracy można też uzyskać poprzez zastosowanie innych akcesoriów, tym bardziej, że często jest to niewielki wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Można pracownikowi zapewnić takie elementy wyposażenia stanowiska pracy jak: filtry na monitory, stacje dokujące dla laptopów, uchwyty na papiery, podkładki na dokumenty czy podnóżki.

Ustawodawcy niestety, poza elementarnymi zobowiązaniami co do zapewnienia higienicznego i bezpiecznego miejsca pracy, nie przewidują dla pracowników biurowych żadnych dodatków pieniężnych czy gratyfikacji. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju kroki nie są podejmowane. Jedna z firm zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej wprowadziła regularne szkolenia zdrowotne z higieny kręgosłupa oraz ergonomii miejsca pracy. Pomimo wielu informacji krążących na ten temat w mediach, pracownicy często pozostają bezradni jeśli chodzi o zastosowanie ich w praktyce i zadbanie o swój kręgosłup czy wspomniane ergonomiczne ustawienie stanowiska pracy. Takie warsztaty mają na celu praktyczną edukację pracownika, dzięki czemu zaraz po ich ukończeniu jest w stanie samodzielnie zadbać o siebie, niejednokrotnie pomagając także bliskim.

Oczywistym wydaje się, że dobra kondycja – zarówno fizyczna, jak i psychiczna – są podstawą do dobrze i lojalnie wykonywanych obowiązków. Dlatego warto przemyśleć tę kwestię zanim będzie za późno – bowiem pracownik, który składa wypowiedzenie lub zwolnienie L4 to koszty, których bardzo łatwo można uniknąć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena