Procedura oceny oddziaływania na środowisko w obecnej formie obowiązuje od listopada 2008 roku. Niemniej jednak wielu inwestorów ma z nią olbrzymi problem. Czy rzeczywiście jest tak skomplikowana?

Data dodania: 2012-05-18

Wyświetleń: 1995

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie są uwarunkowania prawne procedury oddziaływania na środowisko? Czy dla każdej inwestycji należy wykonać raport o oddziaływaniu na środowisko (lub jak niektórzy mawiają raport oddziaływania na środowisko)? Ustawa z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) szczegółowo reguluje zagadnienie dotyczące oceny oddziaływania na środowisko. Nie jest ona wymysłem polskiego Ministra Środowiska czy Premiera, a transpozycją przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko (Dz. Urz. WE L 26 z 28.01.2012, s. 1) oraz Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 roku w sprawie siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz. Urz. WE L 206 z 22.07.1992, s. 7, z późn. zm.).

Procedura oceny oddziaływania na środowisko nie ma na celu opóźnienia rozwoju gospodarki czy utrudniania realizacji inwestycji, a jedynie ma pokazać, jaki jest bezpośredni i pośredni wpływ danego przedsięwzięcia zwłaszcza na środowisko (również na zdrowie i warunki życia ludzi, a także zabytki) oraz czy i jakie są możliwości i sposoby zapobiegania i zmniejszania negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Zrealizować można praktycznie każde przedsięwzięcie pod warunkiem, iż inwestor szczegółowo przeanalizuje i uzwględni środowiskowe uwarunkowania swojej inwestycji.

Nie każda inwestycja musi przejść procedurę oceny oddziaływania na środowisko. Konieczne jest to dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oraz mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Szczegółowo omawia to zagadnienie rozporządzenie Ministra Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397).

źródło zdjęcia: http://www.ourmasuriamiracleofnature.pl/wp-content/uploads/nasze-mazury.jpg

Licencja: Creative Commons
0 Ocena