W chwili obecnej sprzęt pozwalający nam utrwalać ważne momenty w naszym życiu stał się bardzo powszechny. Mowa tutaj oczywiście o aparatach fotograficznych, które możemy spotkać w telefonach komórkowych, nawigacjach satelitarnych oraz oczywiście w dedykowanych do tego celu urządzeniach.  

Data dodania: 2012-04-17

Wyświetleń: 1753

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak jednak scharakteryzować tego typu sprzęt? Czy istnieją parametry, które pozwalałby w pełni opisać takie urządzeni? Oczywiście, że istnieją. Z parametrami tymi możesz zapoznać się w poradniku poniżej.

Matryca (przetwornik)

Wartość jaką przyjmuje rozdzielczość matrycy, może dużo nam powiedzieć o możliwościach naszego sprzętu. Rozdzielczość to po prostu ilość maleńkich punktów, z jakich składa się zdjęcie wykonane aparatem. Przykładowa rozdzielczość zdjęcia, to 1024 x 768. Wartość taka oznacza, że nasz obraz składa się z 1024 kolumn (pion) oraz 768 wierszy (poziom). Mnożąc ilość kolumn przez ilość wierszy otrzymujemy ilość punktów jakie tworzą zdjęcie, co w naszym przypadku wynosi 1024 x 768 = 786 432 punktów. Skąd jednak biorą się te słynne megapiksele? Mega, to przedrostek zwiększający wartość bazową o milion razy. W takim razie określenie 1 megapiksel oznacza 1 000 000 punktów. W omawianym przykładzie 786 432 punkty to około 0,786 megapikseli.

Zoom optyczny czy cyfrowy

Czy należy w ogóle przywiązywać wagę do tzw. zoomu? To zależy do którego z nich. Zoom optyczny to ten, na który należy zwracać szczególną uwagę. Informuje on nas o krotności zmiany ogniskowej. Pisząc bardziej zrozumiałym językiem oraz lekko naciągając fakty możemy stwierdzić, że zoom optyczny informuje nas o wielkości zbliżenia jakie oferuje nasz aparat cyfrowy, a konkretniej jego obiektyw. Ten rodzaj zoomu nie powoduje pogorszenia jakości zdjęcia.

Co do zoomu cyfrowego, to również przybliża obraz, ale tylko pozornie. Cały trick polega na tym, że obraz nie jest przybliżany przez zmianę długości ogniskowej obiektywu, a przez programowe rozciąganie wycinka obrazu z matrycy. Cierpi na tym jakość uzyskanego zdjęcia, gdyż obraz składa się z mniejszej ilości punktów, a tym samym posiada mniej szczegółów.

Pojemność pamięci

Jak każde urządzenie magazynujące informacje, również i aparat cyfrowy musi posiadać specjalnie wyodrębniony obszar, w którym będzie przechowywał zgromadzone dane (tutaj zdjęcia). W tym kontekście możemy mówić o pamięci wewnętrznej, która jest na stałe wbudowana w urządzenie i której nie można rozbudować oraz o pamięci zewnętrznej, która istnieje w postaci tzw. kart pamięci, np. SD. Ten rodzaj pamięci możemy oczywiście powiększać wymieniając kartę na inną o większej pojemności. Musimy jednak wiedzieć, że wszystko ma swoje granice, które są zwykle określone przez producenta. Jeżeli ten w instrukcji pisze, że nasz sprzęt obsługuje karty o pojemności do 8GB, to rzecz jasna nie zainstalujemy tam 16GB.

Funkcje dodatkowe

Obecny poziom rozwoju miniaturyzacji sprawia, że urządzenia cyfrowe wielkości aparatu mogą pomieścić wiele dodatkowych modułów, które rozszerzą zakres funkcji urządzenia o inne, które pierwotnie nie były z nim powiązane. Wiedzieli o tym również producenci „cyfrówek” i zaczęli montować w nich np. moduły GPS. Obecnie większość aparatów pozwala na przypisanie do zdjęcia współrzędnych geograficznych, gdzie zostało zrobione zdjęcie. Jednak to oczywiście nie wszystko. Zdecydowana większość dostępnych na rynku aparatów cyfrowych posiada wbudowane kamery wideo. Jeszcze nie tak dawno kamery tego typu jakością przypominały te montowane w średniej klasy telefonach komórkowych. Obecnie filmy w jakości HD nakręcane zwykłym kompaktem wcale nie należą do rzadkości.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena