Kiedy powstały pierwsze testy ciążowe? Jakie metody stosowano, by sprawdzić czy kobieta jest w ciąży? Czy były one skuteczne? Historia testu ciążowego "w pigułce".

Data dodania: 2012-04-16

Wyświetleń: 2998

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mało kto wie, że już w starożytności poszukiwano środków i różnych sposobów pozwalających, na jak najwcześniejsze wykrycie ciąży. Jakie sposoby wymyślano?

Otóż, strarożytni Egipcjanie mieszali sok z arbuza wraz z mlekiem matki dziecka, która niedawno urodziła syna. Przygotowaną w ten sposób miksutrę, podsuwano kobiecie, którą podejrzewano o to, że jest w ciąży. W przypadku gdyby źle się po tym poczuła i dostała nudności - znaczyć to miało, że jest w ciąży.

Innym ciekawym testem ciążowym, było polewanie moczem kobiety będącej w potencjalnej ciąży ziaren zboża. Według starożytnych, ciąża była nieunikniona w sytuacji gdy nasiona wykiełkowały.

Przez wieki ludzie wymyślali coraz bardziej oryginalne sposoby na sprawdzenie czy kobieta rzeczywiście jest w ciąży. Dopiero jednak w 1927 roku odkryto HCG (human chorionic gonadotropine) , będące podstawą wszystkich, naukowo potwierdzonych, nowoczesnych testów ciążowych.

W latach czterdziestych ubiegłego wieku wprowadzono biologiczne testy na obecnność HCG. Odkryto, że iniekcja moczu od kobiety w ciąży może wywołać owulacje u różnych gatunków zwierząt. Począdtkowo do tego testu wykorzystywano myszy, jednak ze względu na stosunkowo długi czas oczekiwania na wynik (5 dni), zmieniono obiekt testów na króliki (24-48 godzin oczekiwania na wynik). Ostatecznie jednak i króliki zostały zastąpione przez ropuchy i żaby, co pozwoliło na dalsze skórcenie czasu oczekiwania na wynik do ok. 6-10 godzin. W przypadku wykonania iniekcji moczu zawierającego HCG u samców ropuchy - reagują one oddaniem nasienia.

W 1960 r. opracowano natomiast pierwsze immunologiczne testy ciążowe wykonywane techniką in vitro. Polegały one na reakcji antygen-przeciwciało, w której antygenem był HCG - wiązany za pomocą zwróconych przeciw niemu przeciwciał. Pierwsze z tych testów nie były jednak zbyt udane, gdyż często występowały reakcje krzyżowe z takimi hormonami jak LH, FSH czy TSH a potwierdzenie lub wykluczenie ciąży za pomocą tej metody było możliwe dopiero po 2 tygodniach od upłynięcia terminu oczekiwanej miesiączki.

W 1972 roku na niemickim rynku pojawił się pierwszy domowy test ciążowy - Predictor. Mógł być wykonywany od czternastego dnia od upłynięcia terminu oczekiwanej miesiączki i do jego przeprowadzenia potrzebny był poranny mocz. Czułość tego tesu była na poziomie 1000 IU/ l moczu, a wieć była o 20 razy słabsza niż współczesnych testów. Zasada działania testu polega na aglutynacji (sklejaniu) przeciwciał związancyh z cząsteczkami złota w obecności HCG. Ciążę potwierdzało wówczas utworzenie się brązowego kręgu w probówce.Test ten był skrajnie wrażliwy na wstrząsanie.

W 1984 roku na rynku pojawił się pierwszy barwny test - Femtest, który nie był już wrażliwy na wstrząsy, a w 1987 roku, wprowadzony został pierwszy test paskowy.

Obecne domowe testy ciążowe opierają się na  immunochemicznej reakcji typu "kanapki" (ang. sandwich; antygen między dwoma warstwami przeciwciał). Nie wymagają już one wspomagania się moczem porannym.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena