Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie miał aktywny węgiel na polach bitew i podczas wojskowych operacji. Ten bardzo popularny obecnie środek był stosowany już na początku XX wieku.

Data dodania: 2012-04-11

Wyświetleń: 2542

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zanim wyjaśnię w jakich sytuacjach był stosowany węgiel aktywny to może zacznę od tego, że jedną z najważniejszych jego właściwości jest absorbowanie nieczystości w gazach i powietrzu. Przekładając to na język polski, zastosowanie aktywnego węgla w filtrach powietrza umożliwiało uzyskanie bardzo czystego, pozbawionego wszelkich zanieczyszczeń chemicznych powietrza. Wiedzieli o tym już od dobrych kilkudziesięciu lat inżynierowie wojskowi, którzy odpowiedzialni byli za opracowywanie technologii militarnych i bojowych. W chemii wojskowej węgiel aktywny znalazł zastosowanie w produkcji masek gazowych. Przepuszczenie jakichkolwiek szkodliwych gazów przez pokłady aktywnego węgla sprawiało, że wszystkie chemiczne zanieczyszczenia zostały likwidowane. Idealnym zastosowaniem było więc umieszczenie węgla w masce gazowej. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia chemiczne nie zagrażały żołnierzom, którzy mieli takie maski założone na twarzy.

Nie od dzisiaj znane są właściwości węgla aktywnego. Najczęściej węgiel ten stosowany jest właśnie do oczyszczania, bo ze względu na swoje możliwości pochłaniania i wchłaniania zanieczyszczeń jest on praktycznie jedynym i niezastąpionym źródłem naturalnej filtracji gazów.

W technologii bojowej miał on też swoje zastosowanie w celu neutralizowania ewentualnego zagrożenia bronią biologiczną. Wiadomo, że użyty w maskach przeciwgazowych mógł uratować życie żołnierza, który nagle znalazł się w miejscu, gdzie stężenie szkodliwych substancji mogłoby stanowić ryzyko utraty życia bądź zdrowia. Nie inaczej był on też używany w specjalnych filtrach wojskowych, które przygotowywane były na wypadek ataku bronią chemiczną czy biologiczną na większą skalę. Wówczas jedynie kontrolowany wybuch dużej ilości tego pierwiastka spowodowałby pochłonięcie możliwie największych zanieczyszczeń. O tym jednak wiedzieli tylko Ci, którzy pasjonowali się historią drugiej wojny światowej. Podobno istniały, a teraz na pewno istnieją, możliwości szybkiego zareagowania na zanieczyszczenia spowodowane bronią biologiczną na masową skalę.

Złoża węgla aktywnego w Polsce znajdują się w kilku miejscach, ale pewne jest to, że na wyposażeniu i do użytku naszej armii przechowywane są specjalne pokłady tej nadzwyczaj mocno aktywnej chemicznie substancji. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że węgiel aktywny nigdy nie zostanie użyty w konieczności obrony strategicznej Państwa polskiego przed atakiem bronią biologiczną. Na pewno jednak istniejące w naszym kraju złoża filtracyjne wystarczą w zupełności do wyprodukowania nieograniczonej liczby masek gazowych. Można nawet powiedzieć, że są to złoża filtracyjne do zastosowań specjalnych.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena