Artykuł ten będzie ciekawy dla tych, którym nieobcy jest tytoniowy nałóg. Chciałem poruszyć kwestię, o której pewnie palacze nie mają nawet pojęcia.

Data dodania: 2012-03-30

Wyświetleń: 5325

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nawet, jeżeli przeciętni palacze dostrzegają na paczce papierosów informację, że zastosowany filtr jest stworzony na bazie węgla to i tak pewnie nie bardzo wiedzą co ta informacja dla nich oznacza. Tymczasem jest ona godna uwagi, ponieważ nie wszystkie papierosy mają takie oznaczenie. W wybranych markach produkujących wyroby tytoniowe już kilka lat temu zaczęto stosować specjalne filtry, których działanie oparte zostało właśnie na węglu aktywnym. Węgiel aktywny to węgiel w czystej postaci pierwiastkowej, który jest doskonałym pochłaniaczem zapachów a także ma bardzo wydajne właściwości adsorbujące i absorbujące. Dlatego właśnie wszystkie filtry, nie tylko te w papierosach, które zawierają w sobie węgiel aktywny doskonale nadają się do uzdatniania wody, oczyszczania powietrza, oczyszczania cieczy czy nawet do oczyszczania gazów.

Teraz wyjaśnię zastosowanie węgla aktywnego w filtrach papierosowych. Nie każdy palacz wie, że to właśnie w filtrach znajduje się najwięcej substancji szkodliwych. Wszelkie substancje smoliste, które wciągamy do płuc za pomocą filtra powinny na nim pozostać, ale żeby tak się mogło stać to i sam filtr musiał być wykonany z chemikaliów.Zastosowanie aktywnego węgla spowodowało wiele korzyści dla osób palących, chociaż oczywiście jak wiadomo palenie było, jest i będzie szkodliwe. Dlatego, jeżeli ktoś uważa, że to rozwiązuje problem to zdecydowanie się myli, ponieważ żaden filtr nie jest w stanie wyeliminować szkodliwości tytoniu. Jednak z dwojga złego o wiele lepsze są filtry węglowe. Pisząc o zaletach tego rodzaju filtra trzeba wymienić dwie sprawy. Po pierwsze, o wiele mniej substancji smolistych trafia do płuc palacza, ponieważ zatrzymuje je i pochłania właśnie filtr na bazie węgla aktywnego. Po drugie, również sam filtr będzie miał mniej szkodliwych substancji. Mówimy więc o podwójnej korzyści, przy czym przy ogólnej szkodliwości palenia trudno tutaj mówić o jakichkolwiek korzyściach.

Wielkie koncerny tytoniowe zrozumiały, że zaoferowanie palaczom choćby pozornej, ale realnie mniejszej szkodliwości palenia tytoniu może spowodować zwiększenie sprzedaży wyrobów, a co za tym idzie zwiększenie dochodów. Filtr wykonany na bazie węgla aktywnego jest droższy, aniżeli jego zwykły poprzednik, jednak nie jest tajemnicą, że również w zwykłych filtrach, które były wcześniej także stosowano maleńkie domieszki węgla aktywnego. Właściwości pierwiastka, o którym w tym artykule się rozpisujemy są tak szerokie, że zastosowanie go w wyrobach tytoniowych jest zaledwie jedną, maleńką, niewiele znaczącą dziedziną zastosowania. Niewiele znaczącą, patrząc na to z perspektywy zamówień, jakie z całego świata idą do kopalni, gdzie można jeszcze węgiel aktywny wydobywać. Większość realizacji sprzedaży węgla aktywnego idzie do największych na świecie producentów filtrów przemysłowych, znacznie większych od tych, które stosowane są w papierosach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena