Wielu ludzi ma problemy ze wzrokiem. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wady wzroku mogą być wrodzone lub nabyte. W jednym i drugim przypadku niezbędna jest wizyta u okulisty oraz odpowiednie okulary korekcyjne.

Data dodania: 2012-04-06

Wyświetleń: 2657

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybór okularów

Okulary korekcyjne mają za zadanie poprawę naszego wzroku. Mogą być przeznaczone do noszenia przez określony czas lub tylko podczas wykonywania pewnych czynności, takich jak np.: czytanie, czy praca przy komputerze. Kupując okulary korekcyjne należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Najważniejsze jest to, aby szkła były właściwie dobrane. Nieodpowiednio dobrane okulary mogą nieodwracalnie popsuć wzrok. Istotna jest moc szkieł oraz to, do jakich czynności okulary będą nam służyć. Bardzo ważny jest również dobór oprawek. Okulary mogą, bowiem być prawdziwą ozdobą naszej twarzy.

Oprawki kolorowe i tradycyjne

Przy wyborze odpowiedniej mocy szkieł może pomóc nam jedynie okulista, natomiast wybór oprawek należy tylko i wyłącznie do nas. Oczywiście zawsze warto poprosić o radę optyka, gdyż pewne kwestie są bardzo istotne. O czym warto pamiętać wybierając oprawki? Przede wszystkim o tym, aby były one dopasowane do kształtu naszej twarzy. Ważne jest również przeznaczenie okularów. Jeżeli kupujemy okulary do codziennego noszenia to ich oprawki powinny być dosyć duże. Dzięki temu nie będą zawężały naszego pola widzenia. Bardzo ważnym kryterium jest też rozstaw oczu. Źrenice oczu muszą znajdować się w odpowiednim miejscu oprawek. Kolejna rzecz to grubość szkieł. Niektóre oprawki nie są przystosowane do montażu szkieł o grubych krawędziach. Osoby będące alergikami powinny zwrócić uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane oprawki.

Konserwacja okularów

Okulary korekcyjne powinny być regularnie i systematycznie czyszczone. Do czyszczenia należy używać jedynie specjalnych produktów przeznaczonych do pielęgnacji okularów. Są to różnego rodzaje płyny, spraye, czy nawilżane chusteczki. Okulary powinny być przechowywane w sztywnym etui. Należy pamiętać również o tym, aby nie kłaść okularów soczewkami do dołu, gdyż mogą się porysować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena