Współczesny tryb życia, nieodpowiednia dieta, stres, kuracje hormonalne oraz niektóre popularne schorzenia sprawiają, że coraz więcej par zmaga się z niepłodnością. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne kliniki niepłodności, a zrozpaczeni młodzi ludzie latami walczą o potomstwo.

Data dodania: 2012-04-06

Wyświetleń: 1669

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oswoić się z niepłodnością

Niektóre pary nie mogą pogodzić się z faktem, że dotknęła je niepłodność. Walka o dziecko jest długotrwała, kosztowna i trudna emocjonalnie. Niekiedy stres jest tak silny, że młodzi ludzie nie potrafią poradzić sobie z natłokiem myśli, niespełnionymi nadziejami, badaniami lekarskimi i kolejnymi nieudanymi próbami. Szukając pomocy i wsparcia oraz chcąc podzielić się swoim doświadczeniem często odwiedzają różne portale dla rodziców, który jednoczy ludzi zmagających się z podobnymi kłopotami. Wsparcie osób mających takie same przeżycia jest nieocenione. Dodaje sił, napawa optymizmem i sprawia, że walka o dziecko staje się, choć odrobinę łatwiejsza.

Przyczyny niepłodności

Przyczyny kłopotów z zajściem w ciążę mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i po stronie mężczyzny. Szacuje się, że obecnie za 35% przypadków niepłodności odpowiada kobieta, za kolejne 35% odpowiada mężczyzna, u 10% par wina leży po stronie obojga, a w pozostałych 20% przyczyna niepłodności jest nieznana. Do najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę należą: cukrzyca, schorzenia tarczycy, zespół policystycznych jajników lub endometrioza u kobiet, otyłość, anoreksja, impotencja oraz wodniaki lub urazy jąder u mężczyzn. Na niepłodność mają także wpływ: nieodpowiednia dieta, stres, używki, siedzący tryb pracy, przegrzewanie jąder oraz choroby zakaźne, które przeszliśmy w dzieciństwie.

Jeśli przez rok regularnego współżycia nie dojdzie do zapłodnienia partnerzy powinni poszukać pomocy u specjalisty. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny i zleci wykonanie stosownych badań. Planując poczęcie należy mieć także na uwadze fakt, że nasz zegar biologiczny nie jest sprzymierzeńcem w walce o dziecko.

Licencja: Creative Commons