Chciałbyś zawodowo lub półzawodowo uprawiać jazdę na rowerze? Jest to możliwe bez względu na twój stopień zaawansowania. Liczy się ambicja, sumienność i ochota. Łatwo je utracić, jeżeli trening nie jest prowadzony właściwie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą ci pomóc w odpowiednim treningu. 

Data dodania: 2012-03-30

Wyświetleń: 1729

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bez roweru ani rusz

Podstawowa zasada jest prosta: trenuj tylko z rowerem. Dlaczego? A widziałeś kiedyś pianistę ćwiczącego bez fortepianu? No właśnie… Jeżeli masz tylko możliwość to ćwicz na rowerze. Nie zawsze muszą to być intensywne ćwiczenia wydolnościowe, bo szybko trening może ci obrzydnąć. Wybieraj się na przejażdżki różnego typu, także rekreacyjne – podczas nich możesz się wiele nauczyć - na przykład stabilności jazdy, odpowiedniego natężenia pedałowania. Nie każdy trening musi być morderczy, ale powinien odbywać się na rowerze.

Zróżnicowanie tras i sprzętu

Nasz mózg i organizm bardzo szybko adaptują się do innych warunków. Wybierając ciągle tą samą trasę nie uczysz się nowych rzeczy – mózg zapamiętuje trasę, automatycznie rozkłada siły, zaś dopracowanie techniki jest praktycznie niemożliwe, gdyż wiemy jak reagować na problemy danej trasy. Postaraj się różnicować swoje przejazdy, w kolejnych dniach wybierać całkowicie odmienne drogi. Nie tylko pomaga to zwalczać nudę, ale też uczy nowych wzorców zachowania, poprawia technikę, oraz wypracowuje rozwiązania dla różnorodnych gruntów. Trenowanie na różnorodnych trasach pozwoli nabrać pełnego doświadczenia. Ważne jest również różnicowanie sprzętu: rowery miejskie nie nauczą cię szybkości jazdy, zaś tylko górskie mogą przygotować do warunków terenowych.

Lek na nudę

Nawet zapalonych rowerzystów może dopaść nuda. A jak dopadnie to potrafi trzymać nawet kilka tygodni. To właśnie ona jest przyczyną zniechęcenia do treningów, mniejszego zaangażowania. Leczyć ją można poprzez – jak było wspomniane – zróżnicowanie tras. Skuteczne jest również wprowadzanie elementów gry do własnych treningów. Mierzenie czasu przejazdu, porównywanie go ze znajomymi lub użytkownikami rozmaitych forów. Bardzo fajnym pomysłem jest również trenowanie z różnymi osobami: wybierając lepszych od siebie masz szansę podszkolenia warsztatu, zintensyfikowania obrotów, z drugiej strony jazda ze słabszymi pozwoli ci na wystąpienie w roli mentora, który pomaga dopracować np. zjazdy. Na pewno pozwoli ci to na przezwyciężenie monotonii. 

Jeżeli tylko poczujesz się znużony wybierz rozwiązanie, które sprawi ci przyjemność. Lepiej przez kilka dni bawić się dobrze na rowerze i mniej trenować, niż wpaść w sidła rutyny.

Mentalność

Trenuj z umiarem, systematycznie i zawsze zachowując wiarę w swoje umiejętności. Twój organizm ma określone potrzeby, nie ignoruj ich. Prowadź trening, by nie przemęczać organizmu. Podejmuj się systematycznej jazdy, rezerwując czas na odpoczynek. 


Licencja: Creative Commons
0 Ocena