Większość prac związanych ze sprzętem ogrodniczym wykonujemy jeszcze jesienią. Koniec zimy to jednak idealny okres na przygotowanie narzędzi do wiosennych prac. Zaczynamy od sprzętu drobnego, czyli wszelkich łopat, motyk, sekatorów. Wszystkie wymagają wyczyszczenia. Jest to sposób na pozbycie się groźnych patogenów chorobowych. Najlepszym sposobem jest kilkuminutowe zamoczenie narzędzi we wrzątku. Można je również przemyć denaturatem, ale zanim zaczniesz ich używać dokładnie opłucz przegotowaną wodą. Denaturat wykorzystujemy również do przetarcia ostrza sekatorów, nożyc itp. Przejrzyj wszystkie narzędzia dokładnie, niektórych mechanizmu mogły się zastać przez zimę, postaraj się je naoliwić lub podkręcić. Warto sprawdzić, czy nie objęła ich rdza.
Wszystkie urządzenie mechaniczne (spalinowe, elektronarzędzia) powinny być przechowywane wyczyszczone w suchym pomieszczeniu. Zbiorniki paliwowe w urządzeniach spalinowych muszą zaś być opróżnione. Jeżeli nie zrobiłeś tego na jesień powinieneś koniecznie wykonać to jeszcze przed wiosną. Nieczystości (szczególnie organiczne) zatrzymują wilgoć i mogą prowadzić do korozji metalowych elementów. Jeżeli tak się stało skorzystaj z preparatów antykorozyjnych. Sprawdzamy ogólny stan sprzętu, dokręcamy lub wymieniamy śruby. Bardzo ważne są zabiegi pielęgnacyjne dla urządzeń elektrycznych – wykonujemy je poprzez sprawdzenie okablowanie, styki i końcówki. W spalinowych sprawdzamy świece, filtry powietrza. Sprawdź również stan obudowy urządzeń. Gdy pojawią się na niej pęknięcia lub widoczne uszkodzenia warto skonsultować się z specjalistą.
Aby zachować bezpieczeństwo wszystkie urządzenia powinno się sprawdzać odłączone od prądu bądź pozbawione paliwa, w suchych warunkach. Nie wolno dopuszczać w pobliże dzieci, a wszystkie prace renowacyjne należy prowadzić na trzeźwo.