Wysokie koszty ogrzewania - czy ten problem dotyczy również Ciebie? Choć sezon grzewczy mamy już za sobą, to warto zastanowić się, co należałoby wziąć pod uwagę, żeby w przyszłym sezonie grzewczym zmiejszyć koszty ogrzewania domu.

Data dodania: 2012-03-29

Wyświetleń: 1755

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Świadomość Polaków pod względem tego, jak oszczędzać energię, jest dość duża - świadczą o tym badania przeprowadzone w Warszawie przez ośrodek badawczy TNS OBOP w ramach programu Warszawskie Ciepło. Wiedza ta z pewnością pozwoli systematycznie zmniejszać zużycie energii cieplnej. Jakie czynniki mają więc wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania?

Po pierwsze, warto zainteresować się ociepleniem budynku. Przez ściany możemy tracić nawet 30% ciepła z domu. Inwestując więc w ocieplenie budynku można sporo zaoszczędzić. Należy również zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okien. Duże przeszklone powierzchnie mogą bardzo podwyższać koszty ogrzewania, dlatego im mniejszy współczynnik, tym większe korzyści dla portfela.

Poza odpowiednim ociepleniem i stolarką okienną duże znaczenie w omawianej kwestii ma właściwa temperatura w pomieszczeniach. Jak o nią zadbać? Temperatura powinna być różna w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. I tak, w salonie najodpowiedniejsza jest temperatura od 20°-21° C, w sypialni - od 16°-18° C, w łazience 22°-24° C, a w pomieszczeniu gospodarczym 12°-14° C. Dlatego przy każdym grzejniku powinien być zamontowany termostat, umożliwiający regulowanie temperatury. Świetnym rozwiązaniem jest również elektroniczny regulator pokojowy z programatorem tygodniowym lub regulator pogodowy wyposażonych w czujnik temperatury zewnętrznej. Precyzyjne informacje na ten temat można uzyskać w najbliższej firmie świadczącej usługi hydrauliczne. 

To oczywiście nie wszystkie metody oszczędzania, ale zastosowanie powyższych na pewno zaowocuje niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Warto pamiętać o tych czynnikach również przy zakupie domu czy mieszkania, okazuje się bowiem, że nadal niewiele osób bierze pod uwagę koszty ogrzewania przy decyzji o zakupie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena