5 część mini kursu szybkiego czytania.

Data dodania: 2007-12-06

Wyświetleń: 3797

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warto sobie uświadomić, że Twój umysł nie lubi powolnej pracy. Niejednokrotnie pracuje on wielokrotnie szybciej, niż jesteś w stanie mówić lub czytać, a na tym nie koniec jego możliwości. Najlepszym dowodem tego jest umiejętność natychmiastowego zrozumienia idei, która wymaga całego mnóstwo środków przekazu tylko po to, aby „oddać” jej sens.

Praktyczny wniosek z tego jest taki, że treść dowolnej informacji jesteś w stanie o wiele szybciej przetwarzać na swoje własne potrzeby, ale pod warunkiem przekazania tejże informacji z użyciem optymalnych środków przekazu (chodzi tutaj m.in. o barwne, dobrze wytłumaczone, szybkie i intensywne przykłady pomagające ją zrozumieć).

W prawdziwym życiu zwykle jest tak, że ważne dla nas informacje są przekazywane w sposób – delikatnie mówiąc – nie najlepszy pod względem przyjazności dla naszego umysłu, co skutkuje faktem, że autor potrzebuje często kilku stron tekstu na zaprezentowanie jednej prostej idei, której sens daje się sprowadzić do jednego zdania. W takiej sytuacji ważne dla Ciebie jest, aby wykorzystać naturalną potrzebę i chęć swojego własnego umysłu do szybkiego przetwarzania informacji, czyli najprościej mówiąc trzeba szybko czytać. To właśnie ta szybkość pomoże ci być w pełni skoncentrowanym na czytaniu tak samo, jak ekstremalnie szybka jazda kierowcy wyścigowego wymusza na nim skrajną koncentrację na prowadzeniu samochodu. Z kolei, jeśli będziesz czytał wolno, to spodziewaj się, że za chwilę Twój umysł będzie zajmował się czymś zupełnie innym.

Twój umysł nie może pracować wolno, chyba, że ma do czynienia z nowymi, trudnymi, wysoce abstrakcyjnymi informacjami, które są dla niego zupełną nowością. Wówczas powolne wprowadzanie informacji (czyli wolne i uważne czytanie) jest niezbędne, aby taką informację prawidłowo zrozumieć, przyswoić i zapamiętać.

--
Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta z prędkością zaledwie 200 słów na minutę? Możesz to sprawdzić... i zmienić!

Zobacz na czym polega naprawdę szybkie czytanie
Licencja: Creative Commons
0 Ocena