Popularne płytki ceramiczne znajdują w naszych domach wiele zastosowań od wyłożenia podłogi w łazience po ekskluzywne tarasy i elewacje zewnętrzne. W zależności od docelowego przeznaczenia producenci wytwarzają wiele rodzajów płytek.

Data dodania: 2012-03-20

Wyświetleń: 2538

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Płytki ceramiczne – rodzaj fliz; cienkie (grubość średnio 6-16 mm) płytki wykonane z materiałów ceramicznych. Mają różnorodne kolory, kształty i zastosowanie. Są naturalne, nietoksyczne, łatwe w utrzymaniu, niepalne, dzięki czemu znajdują zastosowanie w łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach sanitarnych. Niektóre z nich mają właściwości mrozoodporne, dzięki czemu zastosowane mogą być również na tarasach i elewacjach budynków.

Produkcja

Po połączeniu składników (gliny, talku, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych) z odrobiną wody masę poddaje się procesowi ciągnienia bądź prasowania. Następnie płytki są wypalane w temperaturze 1000-1300°C. Proces ten trwa od 1 do 30 godzin. Ostatnim etapem produkcji płytek ceramicznych jest ich malowanie oraz dekorowanie. Dzięki temu procesowi płytki zyskują zróżnicowane kolory oraz motywy.

Remonty łazienek, kuchni, elewacji i posadzek zwykle wymagają zastosowania właśnie tego typu materiałów. Różnorodność form i wzorów również jest ogromna. Pokrótce postaram się opisać najpopularniejsze z nich.

Glazurę stosujemy głównie na ścianach łazienek oraz kuchni. Jej zadaniem jest ochronić ściany przed wilgocią. Zaletą płytek glazury jest wielka różnorodność wzorów i barw. Ich wadą jest natomiast wysoka kruchość i brak możliwości stosowania na zewnątrz budynku.

Terakota to płytki kamionkowe znajdujące zastosowanie głównie wewnątrz domów, jako materiał do wykładania podłogi. Są dość odporne na pękanie. Występują w formie matowej, półmatowej, błyszczącej i pokrytej szkliwem.

Gres zwykle stosujemy jako materiał na posadzki zewnętrzne np. tarasy, schody. Gres posiada sporą wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Płytki gresowe są mrozoodporne i wytrzymałe na działanie wielu środków chemicznych. Dlatego są również stosowane do wykładania posadzek w zakładach przemysłowych.

Klinkier, podobnie jak gres, jest bardzo wytrzymały na warunki atmosferyczne takie jak mróz i wilgoć, dlatego znajduje przeważnie zastosowanie zewnętrzne. Klinkier może występować w formie szkliwionej lub nieszkliwionej.

Mam nadzieję, że po tej krótkiej lekturze w przyszłości będziecie lepiej przygotowani do zakupu odpowiednich materiałów budowlanych.

Pozdrawiam

Licencja: Creative Commons
0 Ocena