Gdy zdecydujemy się na podłogę drewnianą możemy wybrać wiele jej wariantów. Do wyboru mamy klasyczny, choć drogi parkiet, tańsze ale o wiele mniej trwałe panele podłogowe, deskę podłogową lub panele drewniane, które łączą w sobie cechy parkietu i paneli. Zastosowany rodzaj drewna również może przybierać różne warianty.

Data dodania: 2012-03-20

Wyświetleń: 1853

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Postaram się przedstawić najpopularniejsze rozwiązania.

Panele podłogowe to najtańsza forma drewnianej podłogi. Jest jednak najmniej trwała na uszkodzenia i zarysowania. Paneli podłogowych nie możemy cyklinować, więc w razie większych zniszczeń powierzchni jesteśmy zmuszeni wymienić całe panele.

Panele drewniane to droższe rozwiązanie. Panel drewniany składa się z trójwarstwowej struktury tzn. z: warstwy drewna szlachetnego ok. 3-4 mm, warstwy nośnej często z drewna sosnowego oraz warstwy spodniej wykonanej z drzewa iglastego . Tego typu panele nadają się już do renowacji. Cyklinowanie możemy przeprowadzić maksymalnie 2-3 razy tak aby nie naruszyć warstwy nośnej. 

Jeśli chodzi o klasyczny parkiet, w Polsce głównie produkuje się parkiety z drewna dębowego i jesionowego.  Jego struktura i różne wielkości klepek pozwalają na uzyskanie wielu wzorów i form wyglądu podłogi. Często spotykane wzory to mozaika, cegiełka, jodełka. Rzadziej układamy parkiet na drabinkę lub pasy krakowskie. Najpopularniejszymi odmianami drewna egzotycznego są z kolei: Merbau – to twarde drewno o ciemnej barwie, Lapacho – drewno o szerokiej gamie odcieni, posiada wysoką odporność na zawilgocenie, Teak – o podobnej charakterystyce do Lapacho, Doussie – drewno o niskiej plastyczności i wysokiej trwałości. Stąd stosowane jest oprócz parkietów do wielu celów np. produkcja mebli i okien.

Kolejną alternatywą dla naszej podłogi są deski podłogowe. Wykonuje się je z drewna iglastego np. sosny jak i drzew liściastych: dębu, olchy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena