Na rynku można znaleźć sporo mieszkań w stanie tzw. do remontu. Mieszkania takie są często o kilkanaście-kilkadziesiąt procent tańsze od innych o podobnym metrażu. Remontując samodzielnie lub zlecając to wyspecjalizowanej firmie jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze, a dodatkowo w czasie przebiegu renowacji mamy szanse na bieżąco wpływać na wygląd odnawianego mieszkania. Remonty zwykle nie są tak uciążliwe i kosztochłonne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Często wystarczy tylko trochę chęci, zaangażowania i elementarnej wiedzy.
Po zdecydowaniu się na taki wybór musimy dobrze zapoznać się z podstawowymi pracami wykończeniowymi. Podstawowymi etapami renowacji mieszkań są: wyrównywanie powierzchni ścian i uzupełnianie ubytków szpachlą, gipsowanie ścian i sufitów, gruntowanie oraz malowanie, cyklinowanie starych podłóg drewnianych lub wymiana podłogi na nowy parkiet. W wyjątkowych sytuacjach możemy się zdecydować na wymianę instalacji hydraulicznej, elektrycznej oraz stolarki okiennej, jeżeli mamy do czynienia z wiekowymi drewnianymi oknami.
Szpachlowanie i gipsowanie mają na celu przygotowanie równej powierzchni dla farby lub tapety. Na tym etapie warto pomyśleć o utworzeniu nowych bruzd pod przewody elektryczne (jeśli takie są planowane) lub wymianie starej instalacji, gdyż przy okazji gipsowania z łatwością ukryjemy tego typu ubytki.
Jeżeli w mieszkaniu położony jest parkiet lub deski podłogowe możemy je wymienić na nowy parkiet lub panele podłogowe. Jednak taka wymiana jest często pracochłonna i jej koszt jest przeważnie droższy od cyklinowania. Cyklinowanie do technika szlifowania wierzchniej warstwy zniszczonego drewna w celu jego ponownego zakonserwowania i polakierowania. Cyklinowanie często diametralnie zmienia charakter pomieszczenia i komfort wizualny domowników.
Dobrym pomysłem na unowocześnienie mieszkania i nadanie mu niepowtarzalnego wyglądu są wszelkie zastosowania płyt gipsowo-kartonowych i luksferów. Płyty GK (gipsowo-kartonowe) mogą służyć do tworzenia ścianek działowych lub podwieszanych sufitów, które, trzeba przyznać, są bardzo efektowne. Luksfery (inaczej pustaki szklane) mogą natomiast stanowić alternatywę dla tradycyjnej ściany działowej lub stanowić artystyczne elementy wystroju wnętrza.
Po takich zabiegach nasze nowe mieszkanie znacznie nabiera wartości, a przy okazjonalnych kosztach zakupu inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna. A co najważniejsze, taka renowacja daje mnóstwo satysfakcji i radości z wykonanej pracy.