Wiele osób pyta mnie, w jaki sposób projektuje się strony internetowe, jakie technologie programowania należy opanować, aby dobrze tworzyć serwisy www.

Data dodania: 2012-08-03

Wyświetleń: 1420

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Otóż odpowiedź nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać. Istnieje bowiem przynajmniej kilkanaście języków programowania, w jakich możemy wykonać strony www. Wszystko zależy od wytycznych, jakie musi spełniać nasza przyszła witryna, aby przyniosła nam oczekiwany efekt.

Tworzenie stron internetowych zwykle zaczyna się od określenia grupy docelowej internautów, opracowania projektu graficznego oraz określenia funkcji i modułów specjalistycznych, jakie musi posiadać strona, by spełniać swoją rolę w 100%. Po takiej wstępnej analizie możemy przystąpić do doboru odpowiedniej technologii wykonania projektu. Poniżej przedstawię najpopularniejsze rozwiązania, jakie stosujemy, tworząc profesjonalny serwis internetowy.

HTML - HyperText Markup Language – Jest to podstawowy język tworzenia stron www. Za pomocą języka HTML możemy decydować o kształcie i rozmieszczeniu różnych elementów na stronie internetowej. W jego strukturze osadza się również treść oraz znaczniki formatujące tekst, takie jak pogrubienie, kursywa, nagłówki, listy punktowane, numeryczne a nawet tabele.

CSS - Cascading Style Sheets – Po polsku Kaskadowe arkusze stylów, zostały stworzone jako uzupełnienie języka HTML dla bardziej rozbudowanych stron w sieci. Za pomocą css możemy formatować tekst, decydować o wyglądzie wielu elementów naszej witryny, zmieniać kolory oraz położenie modułów z poziomu jednego pliku css, który jest swego rodzaju centrum zarządzania, wyglądem całego naszego serwisu i wszystkich zakładek, jakie się w nim znajdują. Korzystając z pliku css, należy pamiętać, aby w sekcji HEAD pliku HTML umieścić stosowne odwołanie do oddzielnego pliku .css, aby zachować odpowiedni przepływ informacji w naszym serwisie.

PHP - Hypertext Preprocessor – Jest to język skryptowy wykorzystywany do budowy stron wyświetlanych dynamicznie. Zastosowanie treści wyświetlanych dynamicznie występuje między innymi we wszelkiego rodzaju kalkulatorach i sklepach internetowych, gdzie ostateczny wynik lub suma jest prezentowana po wprowadzeniu przez użytkownika informacji służących do wygenerowania za pomocą skryptu PHP wartości końcowej. Język skryptowy PHP bezpośrednio współpracuje z bazami danych My SQL, skąd pobiera informacje (dane), za pomocą których generuje dynamicznie wynik końcowy, który jest uzależniony od tego, jaką komendę wskazał użytkownik serwisu.

Java Scripts – Skrypty Java są podobne z natury do języka PHP, z tą różnicą, iż nie komunikują się z bazami danych osadzonymi na serwerze, lecz przetwarzają dane bezpośrednio po stronie przeglądarki internetowej. Kody Java Scripts są osadzone bezpośrednio w kodzie HTML i są często wykorzystywane do generowania wszelkiego rodzaju okienek informacyjnych, chmurek, zapytań pojawiających się w oknie naszej przeglądarki internetowej.

Ajax - Asynchronous JavaScript and XML – Są to nowoczesne technologie, w których aktualizacja danych wprowadzanych przez użytkownika następuje na bieżąco bez przeładowywania strony i wczytywania całego dokumentu HTML. Przykład zastosowania to słynne wyszukiwanie w wyszukiwarce Google, gdzie wyniki w rankingu stron pojawiają się błyskawicznie po tym, jak wprowadzimy do wyszukiwarki dowolną frazę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena