Przed rozpoczęciem samodzielnej renowacji podłogi drewnianej musimy zdać sobie sprawę z czego dokładnie składa się cyklinowanie i na jakie się dzieli etapy.

Data dodania: 2012-03-20

Wyświetleń: 2461

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cyklinowanie to częsty etap odnowy mieszkania. Proces ten przeprowadza się na wieloletnich parkietach i podłogach drewnianych. Jego celem jest usunięcie wierzchniej warstwy startego i zużytego parkietu przy użyciu maszyn zwanych cykliniarkami, rantami, polerkami etc.

Po takiej renowacji, świerze drewno należy stosownie ochronić używając odpowiednich lakierów i środków konserwujących. Podłogi drewniane po zastosowaniu cyklinowania znów nabierają świeżego wyglądu i z pewnością przez kolejnych wiele lat będą ozdobą naszych domów. Zobaczmy, zatem z czego dokładnie składa się proces cyklinowania.

Pierwszym krokiem jest oczywiście usunięcie z pomieszczenia wszystkich mebli i przedmiotów. Warto również odpiąć firanki oraz obowiązkowo listwy przypodłogowe. Podłogę należy następnie dokładnie zamieść i odkurzyć tak, aby potencjalne zanieczyszczenia nie przeszkadzały maszynom w cyklinowaniu.

Po pracach przygotowawczych możemy przejść do istoty procesu – do cyklinowania maszynami taśmowymi, które z grubsza usuwają powierzchnie drewna. Tutaj zastosowanie ma głównie papier ścierny o gradacji P20 – P40 w zależności od stopnia zniszczenia podłogi. Następnie wykonujemy podobną czynność nieco mniejszym papierem np. P80. Ważne jest aby usuwać warstwy parkietu na ukos a nie wzdłuż klepek. Ostatni szlif możemy przeprowadzić papierem P120 wzdłuż desek.

Jeżeli w parkiecie występują pęknięcia to musimy zastosować masę szpachlową wymieszaną z pyłem powstałym w czasie cyklinowania, bowiem świetnie się nadaje do ich wypełniania. Po tym możemy nałożyć lakier podkładowy. Po kilku godzinach warto ponownie zeszlifować podłogę drobnoziarnistym papierem przed nałożeniem lakieru nawierzchniowego. Po około 10 godzinach możemy cieszyć się odrestaurowaną podłogą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena