Zniszczona podłoga. Cyklinować już, czy jeszcze nie? Co zrobić aby parkiety, deski podłogowe, służyły nam wiele, wiele lat? Wygląd lakierowanych podłóg zależy m.in. od użytego do lakierowania lakieru, intensywności użytkowania podłóg, zmian wilgotności i temperatury w pomieszczeniach, bieżącej pielęgnacji i konserwacji.

Data dodania: 2013-04-21

Wyświetleń: 2563

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak często cyklinować podłogi?

W zasadzie nie ma większego znaczenia częstotliwość cyklinowania i lakierowania. Częste cyklinowanie wpływa jednak na szybsze zeszlifowanie użytkowej warstwy drewnianej podłogi, a tym samym skrócenie czasu jej użytkowania.

Pozostawienie i długie użytkowanie zniszczonej podłogi prowadzi nieuchronnie do znacznego uszkodzenia ochronnej powłoki lakieru. Zniszczona powierzchnia lakieru powoduje, że drewno podłóg szybciej i mocniej reaguje na zmiany wilgotności powietrza oraz temperatury w pomieszczeniach. Rozlanie jakiegokolwiek płynu powoduje jego głęboką penetrację w strukturę drewna. Osuszenie zalanej powierzchni jest trudne i długotrwałe.

To z kolei sprzyja dużym odkształceniom podłóg, wyginaniu się parkietu i desek podłogowych, powiększeniu się  szczelin między nimi, wypadaniu masy szpachlowej. Zmiany struktury drewna jeszcze bardziej zwiększają wrażliwość podłóg na wilgoć.

Cyklinowanie doprowadzonej do tak dużego zniszczenia podłogi wymaga dodatkowego zgrubnego szlifowania, a tym samym do zdarcia dość grubej warstwy drewna. W skrajnych przypadkach np. dopuszczenia do długotrwałego zawilgocenia drewnianej podłogi, prowadzi to do jej odspojenia od betonowego podłoża i na cyklinowanie jest już za późno.

Cyklinowanie mało zniszczonych podłóg polega tylko na zeszlifowaniu lakieru i bardzo cienkiej warstwy drewna papierem o bardzo małej granulacji. Przeprowadzane zbyt często może prowadzić również do szybszego zużycia użytkowej warstwy drewna.
Optymalnie w mieszkaniach powinno się cyklinować podłogi co 7-10 lat. Podczas cyklinowania zdzieramy ok. 0,5–1,0 mm, przy warstwie użytkowej 5–6 mm podłogę możemy więc cyklinować 4- 8 razy.

Podsumowując, podłogi zdecydowanie powinno się ponownie cyklinować i lakierować w przypadku:
1/ widocznego zdarcia w kilku miejscach większych (> 0,5 m2) powierzchni lakieru,
2/ ściemnienia bądź silnego zabrudzenia niezabezpieczonej lakierem powierzchni drewna,
3/ widocznych w wielu miejscach rys i głębszych zadrapań lakieru i drewna,
4/ z innych względów, np. poczucia estetyki.
Prawidłowo pielęgnowana, konserwowana oraz w odpowiednim czasie cyklinowana podłoga może służyć nam nawet 100 lat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena