Olej czy lakier? Z pozoru trudne pytanie. Wybór jest jednak bardzo prosty, jeśli odpowiemy sobie na parę prostych pytań. Oto te pytania:

Data dodania: 2013-04-03

Wyświetleń: 1539

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

po cyklinowaniu...olej czy lakier?

•    czy  ważny dla nas jest naturalny wygląd drewna – lekko matowy,  z widocznym, wyraźnym usłojeniem drewna?
•    czy podłoga jest intensywnie użytkowana (duży ruch pieszy w twardym obuwiu)?
•    czy mamy czas na częstą (przynajmniej raz na 2-3 miesiące) konserwację podłóg drewnianych?
•    czy posiadamy zwierzęta domowe, zwłaszcza psy?
•    czy ktoś z domowników jest alergikiem lub cierpi na astmę (dotyczy to szczególnie wrażliwości na kurz)?
Jeśli na większość wyżej postawionych pytań odpowiemy tak, to znaczy, że powinniśmy zdecydować się na olejowanie podłóg po cyklinowaniu.


Podłogi olejowane – posiadają naturalny, żywy wygląd, słoje drewna są wyeksponowane, drewno jest pięknie wybarwione, przyjemne w dotyku, a z czasem nabiera naturalnej patyny. Podłogi nie są śliskie, nie elektryzują się, nie widać na nich drobnych rys, przez niezamkniętą wierzchnią warstwę swobodnie „oddychają”. Olej wnikając w drewno nie skleja poszczególnych elementów podłogi,  tym samym unikamy pęknięć szpachli lub lakieru pomiędzy nimi. Podłoga nie błyszczy się w świetle odbitym, a miejscowe naprawy zniszczonej powierzchni drewna są niewidoczne w całej powierzchni.

Te zalety olejowania podłóg po cyklinowaniu okupione są jednak mniejszą odpornością na zabrudzenia oraz koniecznością częstszej i nieco bardziej pracochłonnej ich pielęgnacji i konserwacji.

Podłogi lakierowane – utrzymanie podłogi w czystości jest bardzo łatwe i niekosztowne - często wystarczy przetarcie lekko wilgotnym mopem. Duża gładkość powierzchni lakieru zapobiega szybkiemu jej zabrudzeniu. Istnieje możliwość uzyskania różnego stopnia połysku lakierowanych podłóg oraz większa możliwość barwienia, bielenia, a tym samym wyrównania tonalnego podłóg przed lakierowaniem. Jest to szczególnie ważne w niższych klasach ułożonej podłogi drewnianej. Większa trwałość lakieru wydłuża czas pomiędzy kolejnymi gruntownymi renowacjami (cyklinowaniem).

Głównymi wadami są: lekkie elektryzowanie się lakierowanych podłóg, z czasem lekkie ciemnienie drewna, większa widoczność kurzu i drobnych rys na powierzchni lakieru oraz brak możliwości miejscowych napraw tak, aby były niewidoczne na całej powierzchni podłogi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena