Już małe dziecko wie, że aniołki są uosobieniem dobra, pomagają ludziom w życiu i strzegą przed wszelkim złem, które może się wydarzyć. Dlatego pewnie postać anioła od wieków jest ulubionym motywem artystów.

Data dodania: 2012-03-17

Wyświetleń: 1745

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Anioł to postać mająca łączyć człowieka z bogiem, przekazująca wiadomości i chroniąca przed złymi mocami. Początkowo najczęściej przedstawiana jako ludzka postać w białej, długiej szacie, z dużymi, białymi skrzydłami. Biel miała tu symbolizować czystość intencji i chęć czynienia dobra. Anioł to postać nieśmiertelna, a więc wiecznie młoda, co znajduje odzwierciedlenie w wyrazie jego twarzy, zawsze uśmiechniętej i młodzieńczej, czy wręcz dziecinnej.

Artyści często przedstawiali anioły z różnymi przedmiotami w ręku, jak trąba, miecz, waga, mającymi przypominać wiernym o karze boskiej i sądzie ostatecznym. Anioły często nosiły biżuterię zdobioną drogimi kamieniami, mającymi symbolizować ich przymioty, na przykład hiacynt - życie w niebie czy szafir – czystość.

W obecnych czasach motyw anioła przeszedł długą drogę i metamorfozę. Nie ma już jednoznacznych wskazówek co do jego wyglądu, gdyż wizerunek jest często dostosowywany do efektu, jaki chcemy osiągnąć. Może być poważny, radosny, zabawny a nawet psotny. Występuje w reklamach, jego wizerunki widnieją na okładkach płyt, książek, na koszulkach, aniołki zdobią zawieszki, charmsy i kolczyki. Jest ulubionym motywem zawieszek, które są kupowane z okazji chrztu. Wtedy najczęściej wykonany jest ze srebra wysokiej jakości lub złota, może też być zdobiony kamieniami szlachetnymi, w najpopularniejszej wersji oczywiście brylantami. Kolejna odsłona aniołków w biżuterii, to zabawne postacie, często przypominające postacie z kreskówek, czy japońskiej mangi, często zdobione emalią jubilerską. Wbrew pozorom noszą je nie tylko dziewczynki, ale również młode kobiety, które wykorzystują możliwości, jakie daje bransoletka modułowa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena