Plastik jest dziś obecny w niemal każdej dziedzinie życia. Jest znacznie lepszej jakości niż ten sprzed kilunastu czy kilkudziesięciu lat. Nie wygląda już tandetnie, a co więcej często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że dany produkt wykonany jest z plastiku. To wszystko zasługa nowych technologii.

Data dodania: 2012-03-02

Wyświetleń: 1524

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ilość przedmiotów codziennego użytku, wykonana z plastiku czy tworzyw sztucznych jest olbrzymia. Co chwila zaskakują nas kolejne obszary, w które wkracza ten materiał. Na przykład zastawa stołowa – kiedyś na oko było widać, że talerze czy kubki nie są z porcelany czy ceramiki. Dzisiaj nie jest to już takie oczywiste. Bardzo łatwo można dać się wprowadzić w błąd. Skuszeni oryginalnym wzornictwem bierzemy talerz do ręki i często dopiero wtedy orientujemy się, że to tworzywo sztuczne. I to nie ze względu na fakt, że jest inny w dotyku, ale tylko z powodu ciężaru – jest znacznie lżejszy.

Kolejny strefa, która zaskakuje wykorzystaniem plastiku, to przemysł obuwniczy. Pierwsze letnie buty z niego wykonane pojawiły się w latach osiemdziesiątych i cieszyły się wtedy niezwykłą popularnością. Te bardzo pożądane przez wszystkie kobiety plastiki nie były jednak najlepszej jakości i na oko było widać z czego zostały wyprodukowane. Nie miały zresztą za zadanie udawać czego innego – modny był właśnie plastik. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda dzisiaj – nowoczesne buty nie tylko wykonane są często z oddychających tworzyw sztucznych, ale również są bardzo odporne na zniszczenia i odkształcenia, w przeciwieństwie do pierwszych plastików.

Gdy myślimy o współczesnym wykorzystaniu plastiku, nieodzownie nasuwa się na myśl biżuteria. Kiedyś ta plastikowa kojarzyła się z tanimi, jednorazowymi produktami, głównie dla naszych dzieci i żadna szanująca się kobieta nie rozważyłaby raczej takiej bransoletki czy kolczyków. Dziś sytuacja zmieniła się radykalnie. I tak, plastikową mamy już nie tylko biżuterię typowo luźną, zabawną, wakacyjną. Plastikowe bransoletki, zawieszki, charmsy i koraliki odważnie wkroczyły na terytorium dotychczas zarezerwowane dla biżuterii wykonanej z materiałów szlachetnych. Projektanci odważnie łaczą dziś wysokiej jakości plastik i tworzywa sztuczne z cyrkoniami, kryształkami, skórą, czy mosiądzem, nadając biżuterii elegancki, wyrafinowany charakter. Takie cacka cieszą się dziś bardzo dużą popularnością za względu na swoją cenę oraz na fakt, że są świetną alternatywą dla drogiej, często ciężkiej biżuterii, którą nie każda kobieta jest skłonna nosić.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena