Wśród wielu zabiegów oferowanych przez profesjonalne gabinety masażu na szczególna uwagę zasługuje masaż segmentarny, który w odróżnieniu od wszystkich innych form masażu, koncentruje się na silnym oddziaływaniu na narządy wewnętrzne. 

Data dodania: 2012-02-24

Wyświetleń: 1460

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Technika opracowana została przez dwóch Niemców - Otto Glasera oraz Wilhelma Albrehta Dalicho. U podstaw masażu segmentarnego leży teoria, która głosi, że określone obszary naszego ciała, takie jak skóra czy mięśnie oraz nasze narządy wewnętrzne mogą na siebie wzajemnie oddziaływać za pomocą połączeń nerwowych i hormonalnych. Dlatego też uciskając w odpowiedni sposób pewne rejony skóry i mięśni możemy wpływać na funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych. 

Niezwykle istotne w tej technice jest odpowiednie dawkowanie masażu. Organizm może różnie reagować na stosowane bodźce, dlatego należy właściwie dobierać ich siłę - poczynając od łagodnego głaskania, a kończąc na mocnym ugniataniu określonych receptorów. Siła nacisku powinna wzrastać w miarę przesuwania się od powierzchni ciała w głąb tkanek. Przy czym im gwałtowniejsze objawy chorobowe tym łagodniejszy powinien być masaż. Niedopuszczalne jest przerwanie zabiegu, a każdy przerwany chwyt musi być rozpoczęty na nowo.

Zakres wskazań do stosowania masażu segmentarnego jest szeroki i obejmuje wszystkie wskazania charakterystyczne dla masażu klasycznego, rozszerzone o schorzenia narządów wewnętrznych. Wśród głównych wskazań wymienić można, między innymi: stany pourazowe (skręcenia, zwichnięcia, złamania), przewlekłe choroby narządów wewnętrznych, zaburzenia krążenia, czynnościowe, zwyrodnieniowe i przewlekłe gośćcowe choroby kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich, zaburzenia wegetatywnego układu nerwowego, zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wewnątrzwydzielniczych. 

Do przeciwwskazań należą natomiast, między innymi: ostre bakteryjne zapalenia tkanek i narządów wymagające interwencji chirurgicznej, ostre stany zapalne, choroby nowotworowe, krwawienia i krwotoki oraz groźba ich wystąpienia. 

Skuteczność masażu segmentarnego potwierdzona została licznymi badaniami i stanowi doskonałą metodę diagnostyczną w wykrywaniu schorzeń narządów wewnętrznych i ich leczeniu. Metoda ta jest często wykorzystywana jako uzupełnienie masażu klasycznego, znanego i powszechnie stosowanego w wielu gabinetach rehabilitacyjnych.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena