Artykuł opisuje problemy z odciskami stóp i sposoby ich zapobiegania.

Data dodania: 2007-11-28

Wyświetleń: 13983

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odciski są małymi, najczęściej okrągłymi, zrogowaciałymi wytworami skóry. Pojawiają się głównie na stopach, czasem na dłoniach. Mogą być bolesne i uciążliwe podczas chodzenia.

Odciski powstają przede wszystkim na palcach nóg i podeszwach. Przyczyną są zaburzenia krążenia, ciasne obuwie, cukrzyca, zniekształcenia stóp. Często odciski mylone są z brodawkami. Na wystających częściach palców, między palcami, pod paznokciem występuje tzw. nagniotki, które są także bolesne.

Jedną z częstych dolegliwości stóp jest pękanie wysuszonej skóry na piętach. Najczęściej nadmierne rogowacenie skóry wywołane jest uszkodzeniem jej płaszcza ochronnego, co objawia się brakiem elastyczności. Dobre efekty daje wcześniejsze wykonanie peelingu, a następnie posmarowanie stóp maścią z witaminą A lub specjalnymi kremami do pękających stóp, np. z serii lnianej (Pollena-Ewa) lub Scholla.

Wysokie obcasy, niewygodne obuwie, płaskostopie, zdeformowane paznokcie, zwyrodnienia stawów - wszystko to może doprowadzić do powstania odcisków, które często wywołują ból i trudności w chodzeniu. Odciski, nazywane też nagniotkami, to specyficzna odmiana hiperkeratozy (nadmiernego rogowacenia). Najczęściej tworzą się na palcach, są zwykle okrągłe, białożółte, wrastają w głąb naskórka. Modzele z kolei to zrogowaciałe, żółtawe, większe zgrubienia, które powstają z podobnych powodów co odciski, ale na podeszwach stóp (czasami też na dłoniach).

Zarówno odciski, jak i modzele można usunąć w gabinetach kosmetycznych, czasami wymagają one interwencji chirurgicznej. Jeśli są niewielkie i nie ma stanu zapalnego, można spróbować usunąć je w domu, nie wolno ich natomiast wycinać. Można użyć płynu do usuwania odcisków lub specjalnych plastrów na odciski (Scholla), które spowodują zmiękczenie naskórka, co następnie ułatwi usunięcie (starcie) ich za pomocą delikatnych pilników. Potem można zastosować poduszeczki ochronne na odciski. Modzele usuwa się w podobny sposób - najpierw należy je zmiękczyć np. kąpielą z dodatkami, choćby soli, a potem usunąć za pomocą specjalnych tarek lub pilników.

Często spotykaną chorobą jest grzybica stóp i paznokci. Objawia się złuszczaniem naskórka, zaczerwienienim skóry, drobnymi pęcherzami, wysiękami, świądem. Może objąć przestrzenie międzypalcowe i całą powierzchnię stopy. W przypadku grzybicy paznokci płytki paznokciowe zmieniają zabarwienie na żółtoszare lub zielonkawe, stają się łamliwe. W takich przypadkach należy udać się do dermatologa, który zleci badanie mikologiczne i zapisze leki do miejscowego stosowania lub ogólnego (o grzybicy paznokci piszemy w "Żyjmy dłużej" nr 5/00). Sposobem na uniknięcie tej choroby jest przestrzeganie ogólnych zasad higieny, noszenie przewiewnego obuwia z naturalnych surowców, używanie wyłącznie własnych ręczników. Miejscami, gdzie łatwo się tą chorobą zarazić, są baseny, gabinety odnowy biologicznej, wspólne prysznice - zaleca się tu noszenie klapek.

Jeśli na stopie zrobi się nam pęcherz, np. z powodu otarcia czy odparzenia, nie próbujmy go przebijać. Dopiero gdy pęknie, należy zastosować preparaty antyseptyczne, a potem bandaż lub odpowiedni plaster.

Aby uniknąć kłopotów ze stopami zalecane jest noszenie odpowiedniego obuwia typu zdrowotne i profilaktyczne.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena