„Nieruchomość jest tyle warta, ile zechce za nią dać kupujący” Wbrew pozorom jest to bardzo głęboka myśl. Wszyscy przyzwyczaili się do tego, że rynek kształtuje cenę nieruchomości, i jest to po części prawda, ale tylko po części.

Data dodania: 2007-11-27

Wyświetleń: 3869

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

„Nieruchomość jest tyle warta, ile zechce za nią dać kupujący”

Wbrew pozorom jest to bardzo głęboka myśl.
Wszyscy przyzwyczaili się do tego, że rynek kształtuje cenę nieruchomości, i jest to po części prawda, ale tylko po części. Zwykle właściciel nieruchomości mówi – Kupiłem trzy lata temu dom za dwieście tysięcy złotych a teraz według cen rynkowych jest on wart trzysta pięćdziesiąt złotych, więc zarobiłem sto pięćdziesiąt złotych (przykład zmyślony) – i uważa to za pewnik. Niestety to nie jest prawdą do końca.

Rozpatrzmy stwierdzenie zawarte w cytacie z dwóch stron.

Od strony kupującego może to wyglądać tak – np. bogaty inwestor chce zainwestować w budowę nowego zakładu przemysłowego. W związku z tym chce wykupić wszystkie przyległe działki. Zależy mu na czasie, ponieważ musi jak najszybciej rozpocząć produkcję.
W tym wypadku jest on skłonny, o ile żąda tego właściciel nieruchomości, zapłacić więcej niż wynosi cena rynkowa danej nieruchomości.

Od strony sprzedającego może zaistnieć taka sytuacja. Może on być zmuszony do szybkiego pozbycia się nieruchomości (np. z powodu trudności finansowych lub gdyż musi się przeprowadzić w inny rejon kraju czy świata). W tym przypadku ze względu na czas będzie on skłonny do obniżenia ceny, czasem nawet znacznie.

Na koniec rada:

- dla kupujących – szukaj okazji, obserwuj okolicę, jeżeli np. zobaczysz nieruchomość, która od kilku czasem od kilkunastu miesięcy jest wystawiona na sprzedaż, to z dużym prawdopodobieństwem jej właściciel będzie skłonny do obniżenia ceny, ale też dobrze sprawdź daną nieruchomość pod względem prawnym i technicznym (ta uwaga tyczy się każdej nieruchomości, którą planujesz zakupić), abyś nie dała się „nabić w butelkę” i nie kupił nieruchomości z ukrytą wadą prawną lub/i techniczną.

- dla sprzedających – postaraj się dowiedzieć, jakie przesłanki kierują kupującym. Byś może uda Ci się wynegocjować korzystniejszą (wyższą) cenę niż ta rynkowa. Być może np. w planach zagospodarowania przestrzennego znajdują się zapisy, które mogą w przyszłości wpłynąć na wzrost wartości Twojej nieruchomości.

Przedstawione tutaj sytuacje są tylko przykładami wielu czynników wpływających na ostateczną wartość nieruchomości, a cena rynkowa jest tylko jedną z nich, dlatego nie opieraj się tylko na niej przy podejmowaniu decyzji o kupnie lub sprzedaży nieruchomości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena