Poczucie własnej wartości, tak rózne od poczucia pewności siebie jest często pomijanym aspektem naszego jestestwa. Jednakże to właśnie ono decyduje o wewnętrznej sile tych, którzy napotykając choćby nawet najtrudniejsze przeszkody prą do przodu i zdobywają kolejne szczyty. To właśnie Ci ludzie są często dla nas mentorami i bohaterami.

Data dodania: 2012-01-10

Wyświetleń: 1434

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jesteś biedny i nieszczęśliwy nie dlatego, że Bóg tak chciał, ale dlatego, że twój ojciec wpoił ci, że tak musi być. Henry Ford .

Naszymi pierwszymi nauczycielami i twórcami poczucia własnej wartości są nasi rodzice/opiekunowie. To oni mają decydujący wpływ na postrzeganie samego siebie, na to co odczuwaliśmy i odczuwamy kiedy ponosimy klęskę lub wielki sukces. Rodzice byli i dla niektórych nadal są wyrocznią tego co słuszne, jedyne i prawdziwe, choć czasem sami mają XIX wieczne metody wychowywania dzieci. Czy kiedyś ojcowie PRL-owskiego systemu życia wiedzieli, chcieli lub umieli podejść do syna lub córki, przytulić ich i powiedzieć: - dziecko jestem z Ciebie taki dumny? NIE i w większości tego nie robili, a co najgorsze wielu nadal tak nie czyni. Wyobraź sobie siebie kiedy miałeś 6-7 lat, patrzyłeś w ojca jak w obrazek. On zawsze miał rację, zawsze wiedział najlepiej i to on był wręcz niedoścignionym wzorem mężczyzny. Jednak pewnego dnia coś się zmienia, ojciec natchniony podchodzi do Ciebie, zniża się, aby spojrzeć Ci prosto w oczy i ciepłym, męskim głosem mówi: - Synu jesteś wspaniały i odkąd się urodziłeś wiedziałem, że będziesz dokonywał wielkich rzeczy, wierzę w Ciebie i tak bardzo Cię kocham... Pomyśl gdyby zrobił tak kilka lub kilkanaście razy, byłbyś dzisiaj innym człowiekiem i choć jest w tej historii wiele osobistego zabarwienia, to wiem, że wielu z nas tak mocno chciałoby to przeżyć.

Poczucie własnej wartości jest tak samo ważne dla mężczyzn jak i dla kobiet.  Wielokrotnie słuchając wywiadów z gwiazdami lub czytając ich biografie dowiadujemy się, że to właśnie dzięki wsparciu rodziców osiągnęli taki sukces. Dostali niewyczerpalny wręcz zapas siły wewnętrznej, która napędza ich i zachęca do dalszego działania i nawet kiedy są krytykowani znoszą to cierpliwie i obmyślają kolejne wielkie plany i ich realizacje. Postrzegają świat jako arenę wielkich możliwości, a ludzi jako ich sprzymierzeńców. 

Skoro tak ważne jest poczucie własnej wartości, to czym jest pewność siebie? Ona też jest istotna, jednak wiele osób, często korzysta z niej jak z grubej maski zakrywającej brak poczucia własnej wartości. Wielu ludzi tak zdecydowanych i wręcz bezpretensjonalnie żądających uwagi od innych jest ewidentnym przykładem samochodu bez paliwa. Czyli pewność siebie jako niesamowita i wręcz oszałamiająca fura tylko, że w baku pusto i brak paliwa czyli poczucia własnej wartości. Co prawda samochód prezentuje się wręcz wspaniale jednak jest tylko ozdobą bez praktycznego zastosowania. Co z tego zatem, że dba się o wizerunek skoro nawet niewielka porażka drąży od środka i zniewala na wszelkie możliwe sposoby.

Osoba czująca pełną wartość siebie jest radosna, zadowolona, świadoma ewentualnych braków w swoich umiejętnościach czy potrzeby dalszego rozwoju. Cieszy się tak samo swoim sukcesem jak i innych osób. Przezwycięża lęki i wprowadza wiele zmian. Jest inspiratorem nowych przedsięwzięć i często bierze na siebie pełną odpowiedzialność za ich powodzenie. Jest wspaniałym rodzicem, z którego własne dzieci są tak dumne. 

Matka czująca pełną wartość siebie jest troskliwa, serdeczna i zachwycona swoim dzieckiem. Często powtarza mu, że jest najważniejsze i tak bardzo wyjątkowe. Otwiera przed nim świat pełen możliwości, wspaniałych relacji z innymi i cudownych, pouczających pomyłek, które są kolejną podporą pod fundamentem sukcesu.

Ojciec czujący pełną wartość siebie bardzo wierzy w swoje dziecko i podkreśla to wielokrotnie zwłaszcza w obecności innych osób. Dostrzega kolejne sukcesy i pomaga przezwyciężyć porażki. Uczy jak dążyć do realizacji planów i zachęca do ciągłego rozwoju. Daje przykład zaradności i przedsiębiorczości, czułości wobec partnerki i zrozumienia wobec pomyłek. Wiele oczekuje i tak samo wiele daje. Sprowadza na ziemię i podrzuca do nieba możliwości, umiejętności i chęci zmieniania siebie i swojego świata.

Od dziś wyobrażaj sobie, że poczucie własnej wartości jest w wielkim naczyniem, do którego masz nieograniczony dostęp i za każdym razem kiedy pomyślisz o sobie dobrze napełniasz je i doprawiasz do idealnego smaku.

 W następnym artykule będzie o tym co i jak mówi do siebie osoba przepełniona poczuciem własnej wartości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena